X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Tehran Taboo

Tehran Taboo · reż. Ali Soozandeh
Niemcy, Austria 2017, 90’

26.10, 21:00 · CKK Jordanki

Kup lub zarezerwuj bilet

Teheran to miasto, w którym panuje wiele zakazów opartych na prawach religijnych. Niemal każde wykroczenie czy przestępstwo jest srogo karane. Szukający wolności młodzi ludzie, pragnący zasmakować pełni życia, uczynili z omijania restrykcji swoisty sport. Hipokryzję panującego w Iranie systemu oraz tkwiące w nim wewnętrzne sprzeczności pokazano w filmie z wielką wrażliwością, humorem i humanizmem.

Reżyser komentuje obraz następująco: „Tehran Taboo bazuje na scenariuszu oryginalnym (…). Na pomysł zrealizowania tej historii wpadłem kilka lat temu, gdy podsłuchałem w metrze rozmowę dwóch młodych Irańczyków, dotyczącą ich doświadczeń z kobietami. Wspomnieli o prostytutce, która zabrała do pracy swoje dziecko. To sprowokowało mnie do zastanowienia się na kwestią seksualności w Iranie...”.

Reżyser:Ali Soozandeh
Scenariusz:Ali Soozandeh, Grit Kienzlen
Muzyka:Ali N. Askin
Zdjęcia:Martin Gschlacht
Montaż:Frank Geiger, Andrea Mertens
Obsada:Elmira Rafizadeh, Zahra Amir Ebrahimi, Arash Marandi, Siir Eloglu, Alireza Bayram
Producenci:Ali Samadi Ahadi, Mark Fencer, Frank Geiger, Armin Hofmann
Produkcja:Little Dream Entertainment, ZDF
Nagrody:FF w Cannes / Cannes FF – Nominacja: Nagroda sekcji Tydzień Krytyków / Nomination: Critics\' Week Grand Prize (2017); FF w Jerozolimie / Jerusalem FF – Nagroda FIPRESCI / FIPRESCI Prize (2017)

Ali Soozandeh urodził się w 1970 roku w Szirazie (Iran). Odbył studia artystyczne w Teheranie. Wyemigrował później do Niemiec, gdzie uzyskał dyplom na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Kolonii. Założył własną wytwórnię pod nazwą Cartoonamoon i pracował jako specjalista ds. animacji przy filmach fabularnych i dokumentalnych oraz serialach telewizyjnych. Zrealizował także wiele teledysków oraz krótkich metraży.

Wybrana Filmografia:

  • 2017 – Tehran Taboo
  • 2010 – Die Rückkehr der Wollmäuse (animacja krótkometrażowa / short animation)

Program 2017

Google Translate