X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

2001: Odyseja kosmiczna

2001: A Space Odyssey · reż. Stanley Kubrick
Wielka Brytania, USA 1968, 149’

27.10, 19:10 · Cinema City — sala 6

Film składa się z czterech epizodów (Świt ludzkości, TMA-1, Misja na Jowisza: osiemnaście miesięcy później, Jowisz i poza nieskończonością) luźno powiązanych ze sobą motywem tajemniczego monolitu… Jedna z części obrazuje wyprawę statku Discovery na Jowisza. Jego załoga składa się z wybitnych badaczy i astronautów, którzy mają do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt i zamierzają przysłużyć się nauce, badając sygnał wysyłany przez monolit. Jednak podczas lotu dochodzi do poważnej awarii. Okazuje się, że dotąd niezawodny komputer pokładowy HAL 9000 przejął kontrolę nad statkiem…

2001: Odyseja kosmiczna to arcydzieło gatunku science-fiction. Stanley Kubrick stworzył niezwykły, audiowizualny traktat filozoficzny o naturze człowieka i jego relacji ze wszechświatem, oraz wyznaczył nowe perspektywy filmom popularnonaukowym.

Reżyser:Stanley Kubrick
Scenariusz:Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke
Muzyka:Görgy Ligeti, Aram Chaczaturian, Richard Strauss, Johann Strauss
Zdjęcia:Geoffrey Unsworth
Montaż:Ray Lovejoy
Obsada:Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Daniel Richter, Douglas Rain
Producent:Stanley Kubrick
Produkcja:Metro-Goldwyn-Mayer, Stanley Kubrick Productions
Nagrody:Oscar / Academy Awards – Najlepsze Efekty Specjalne / Best Visual Effects (1969); BAFTA / BAFTA Awards – Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia / Best Cinematography, Best Production Design (1969)

Stanley Kubrick (1928–1999) ― reżyser, producent i scenarzysta. Urodził się w Nowym Jorku, gdzie ukończył Taft High School w Bronxie. Jeszcze przed ukończeniem trzydziestego roku życia miał własną firmę producencką, a w swoim reżyserskim dorobku realizację filmu dokumentalnego i trzech fabuł, które przyniosły mu miano najbardziej obiecującego amerykańskiego reżysera. W 1961 roku opuścił USA i do końca życia mieszkał w Anglii. W 1968 roku powstał bodajże jego najsłynniejszy film 2001: Odyseja Kosmiczna.

Wybrana Filmografia

  • 1999 – Oczy szeroko zamknięte / Eyes Wide Shut
  • 1987 – Full Metal Jacket
  • 1980 – Lśnienie / The Shining
  • 1975 – Barry London
  • 1971 – Mechaniczna pomarańcza / A Clockwork Orange
  • 1968 – 2001 Odyseja kosmiczna / 2001: A Space Oddysey
  • 1962 – Lolita
  • 1957 – Ścieżki chwały / Paths of Glory

Program 2018

Google Translate