X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Crystal Swan

Khrustal · reż. Darya Zhuk
Białoruś, Niemcy, USA, Rosja 2018, 93’ · polska premiera

22.10, 21:15 · CKK Jordanki

Ten elektryzujący debiut filmowy osnuty został wokół historii Eweliny — młodej Białorusinki, która marzy o przeprowadzce do Chicago, gdzie mogłaby rozwijać swoje pasje związane z muzyką house. Choć uzyskanie wizy do USA to trudne przedsięwzięcie, zdeterminowana by opuścić kraj dziewczyna podejmuje ryzyko i na czarnym rynku kupuje oświadczenie pracodawcy o gotowości do zatrudnienia. Crystal Swan to opowieść o kobiecie, ale i o jej kraju, którego naród wyczekuje lepszej przyszłości, i gdzie pojęcia własnej tożsamości i przynależności wciąż jeszcze nie zostały zdefiniowanie.

Reżyser:Darya Zhuk
Scenariusz:Helga Landauer
Zdjęcia:Carolina Costa
Montaż:Sergey Dmitrenko, Michał Leszczyłowski
Obsada:Alina Nasibullina, Ivan Mulin, Yury Borisov, Svetlana Anikey, Ilya Kapanets
Producenci:Birgit Gernböck, Olga Goister, Debbie Vandermeulen, Valery Dmitrotchenko
Produkcja:Turnstyle TV LLC
Dystrybucja:Loco Films
Nagrody:MFF w Karlowych Warach / Karlovy Vary IFF – Oficjalna Selekcja: sekcja East of West / Official Selection: East of West\' section (2018); MFF w Odessie / Odessa IFF – Grand Prix (2018); Białoruski kandydat do Oscarów w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny / Belarussian candidate for Academy Awards in the Best Foreign Language Film category (2019)

Darya Zhuk odkąd ukończyła 16 lat mieszka w USA i na rodzimej Białorusi. Pokochała film jeszcze w czasie studiów ekonomicznych na Harvardzie. Dziś jest dumną, honorową absolwentką reżyserii na Columbia University. Jej filmy krótkometrażowe pokazywane były na wielu festiwalach, m.in. SXSW, Tarkovskyfest, FF w Oaxace, Atlancie i Palm Springs, FF Koroche czy MFF w Santa Fe. Crystal Swan, debiut pełnometrażowy Zhuk, otworzył w tym roku konkurs „Na Wschód od Zachodu” na MFF w Karlowych Warach.

Wybrana Filmografia:

  • 2018 – Crystal Swan
  • 2016 – Like a Dream (doc. short)
  • 2015 – The Real American (short)
  • 2015 – What Doesn’t Kill You (short)
  • 2014 – Eat the Tourists (short)

Program 2018

Google Translate