X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Joy

Joy · reż. Sudabeh Mortezai
Austria 2018, 101’ · polska premiera

26.10, 15:00 · CKK Jordanki

Joy i Precious to dwie Nigeryjki przemierzające wiedeńskie ulice. Joy jest starsza i bardziej doświadczona, Precious to nastolatka, która dopiero przybyła z Nigerii. Obie pracują dla Madame — sutenerki i wyzyskiwaczki, która opłaciła ich podróż do Europy i twardą ręką egzekwuje spłatę długu. Mieszkają w ciasnym mieszkaniu z grupą innych kobiet. Wszystkie to dziewczyny Madame, która przychodzi co tydzień, by zebrać od nich pieniądze i skontrolować każdy aspekt ich życia. Los i cierpienie, które dzielą, sprawiają, że wytworzył się między nimi rodzaj siostrzanej więzi. Nie jest to jednak prawdziwa solidarność, bo by w końcu odzyskać wolność, każda z kobiet musi sama walczyć o spłatę długu.

Reżyser:Sudabeh Mortezai
Scenariusz:Sudabeh Mortezai
Zdjęcia:Klemens Hufnagl
Montaż:Oliver Neumann
Obsada:Joy Alphonsus, Precious Mariam Sanusi, Angela Ekeleme, Gift Igweh, Sandra John
Producenci:Sabine Moser, Oliver Neumann
Produkcja:Freibeuter Film
Dystrybucja:Films Boutique
Nagrody:FF w Wenecji / Venice FF – Nagroda Hearst Film Award: Najlepsza Reżyserka, Nagroda Label Europa Cinemas / Hearst Film Award: Best Female Director, Label Europa Cinemas / (2018)

Sudabeh Mortezai urodziła się w 1968 roku w Ludwigsburgu (Niemcy). Jej rodzice są Irańczykami. Dorastała w Teheranie i Wiedniu. W 1994 roku ukończyła teatrologię i filmoznawstwo na Uniwersytecie Wiedeńskim. Po uzyskaniu w 1993 roku certyfikatu ukończenia programu UCLA w zakresie filmu, telewizji i cyfrowych mediów rozrywkowych pracowała jako asystentka reżysera i kierowniczka produkcji. W 2014 roku zrealizowała Macondo ― swój fabularny debiut.

Filmografia:

  • 2018 – Joy
  • 2014 – Macondo
  • 2009 – Małżeństwo na chwilę / In the Bazar of the Sexes (doc.)
  • 2006 – Dzieci proroka / Children of the Prophet (doc.)

Program 2018

Google Translate