X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Summer Survivors

Išgyventi Vasarą · reż. Marija Kavtaradze
Litwa 2018, 91’ · polska premiera

23.10, 20:00 · Cinema City — sala 6

Ambitna psycholożka Indre zgadza się przewieść dwójkę pacjentów do kliniki psychiatrycznej na wybrzeżu. Paulius — otwarty, młody mężczyzna przechodzący maniakalny epizod choroby dwubiegunowej, to kompletne przeciwieństwo introwertycznej Juste, ukrywającej przed innymi swoje rany. Cała trójka bohaterów toczy wewnętrzne walki, a niezwykła podróż bardzo ich do siebie zbliży… Ta słodko–gorzka opowieść — podobnie jak lato — jest pełna nadziei, niespodzianek i obietnic, że wszystko jest możliwe.

Jak przyznaje reżyserka: „Stworzyłam Summer Survivors, ponieważ kwestie związane ze zdrowiem psychicznym wciąż są stygmatyzujące — nie tylko na Litwie, ale i na całym świecie. Moim podstawowym założeniem było to, by szczegółowo przedstawić choroby, na które cierpią moi bohaterowie, oraz pokazać, że zaburzenie psychiczne to taka sama choroba, jak każda inna, fizyczna”.

Reżyser:Marija Kavtaradze
Scenariusz:Marija Kavtaradze
Muzyka:Domas Strupinskas
Zdjęcia:Laurynas Bareiša, Vytautas Katkus
Montaż:Domas Petronis
Obsada:Indrė Patkauskaitė, Paulius Markevičius, Gelminė Glemžaitė
Producent:Marija Razgutė
Produkcja:M-Films
Dystrybucja:Heretic Outreach
Nagrody:MFF w Toronto / TIFF – Oficjalna Selekcja: sekcja Odkrycia / Official Selection: Discovery section (2018)

Marija Kavtaradze urodziła się w 1991 roku. Jest reżyserką i scenarzystką. W 2014 roku ukończyła reżyserię na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru. Jeden z jej najnowszych filmów krótkometrażowych — I’m Twenty Something (2014), zdobył w 2015 roku Srebrnego Żurawia — Litewską Nagrodę Filmową w konkursie na najlepszy film studencki. Marija Kavtaradzė jest także współscenarzystką filmu The Saint (reż. Andrius Blazevicius). Uznana została za jednego z najlepiej zapowiadających się litewskich filmowców i otrzymała od Litewskiego Centrum Filmowego finansowe wsparcie realizacji swojego debiutu pełnometrażowego Summer Survivors.

Wybrana Filmografia / Selected Filmography:

  • 2018 – Summer Survivors
  • 2015 – Iglu (short)
  • 2014 – I’m Twenty Something (short)
  • 2013 – Youngblood (short)

Program 2018

Google Translate