X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy

Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari · reż. Radu Jude
Rumunia, Niemcy, Bułgaria, Francja, Czechy 2018, 140’ · polska premiera

28.10, 18:00 · Kino Centrum

Nagrodzona Kryształowym Globem na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, prowokacyjna tragikomedia na bardzo niewygodny temat antysemityzmu w reżyserii jednego z najzdolniejszych rumuńskich twórców młodego pokolenia, Radu Jude.

„Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy”. Te słowa, wypowiedziane przez marszałka Iona Antonescu w rumuńskiej Radzie Ministrów latem 1941 r., rozpoczęły czystki etniczne na froncie wschodnim. Fabuła koncentruje się wokół młodej reżyserki teatralnej Mariany Marin, która próbuje przeprowadzić rekonstrukcję zdobycia Odessy w 1941 r. przez rumuńską armię, co doprowadziło do zamordowania tysięcy Żydów. Ambitna i dociekliwa twórczyni spotyka się jednak z ostracyzmem ze strony własnych aktorów, a także z naciskami ze strony lokalnego urzędnika Movili.

Reżyser:Radu Jude
Scenariusz:Radu Jude
Zdjęcia:Marius Panduru
Montaż:Cătălin Cristuțiu
Obsada:Ioana Iacob, Alex Bogdan, Alexandru Dabija, Ion Rizea, Claudia Ieremia, Sofia Nicolaescu, Mihai Niculescu, Serban Pavlu
Producenci:Ada Solomon, Maren Ade, Jonas Dornbach, Claire Dornoy, Janine Jackowsky, Jiri Konecny, Serge Lalou
Produkcja:HI Film Productions
Dystrybucja:Aurora Films
Nagrody:MFF w Karlowych Warach / Karlovy Vary IFF – Kryształowy Glob: Najlepszy Film / Crystal Globe: Best Film (2018); Rumuński kandydat do Oscarów w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny / Romanian candidate for Academy Awards in the Best Foreign Language Film category (2019)

Program 2018

Google Translate