X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Eter

Ether · reż. Krzysztof Zanussi
Polska, Ukraina, Węgry, Litwa 2018, 117’

24.10, 16:45 · Cinema City — sala 8

Początek XX wieku, Podole. Pasją lekarza (Jacek Poniedziałek) są badania nad eterem ― substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, medyk zostaje skazany na śmierć. Udaje mu się jednak uniknąć stryczka. Znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką doktor na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: zarówno na żywych, jak i na umarłych. Obsesyjnie pogłębia swoją wiedzę o eterze, pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą tych, którzy zostali poddani jego działaniu. Jaką cenę przyjdzie zapłacić lekarzowi za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

Reżyser:Krzysztof Zanussi
Scenariusz:Krzysztof Zanussi
Zdjęcia:Piotr Niemyjski
Montaż:Milenia Fiedler
Obsada:Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt László, Ostap Vakuliuk, Maria Riaboshapka
Producenci:Krzysztof Zanussi, Janusz Wąchała
Produkcja:Studio Filmowe Tor
Dystrybucja:Next Film
Nagrody:FF w Gdyni / Gdynia FF – Oficjalna Selekcja / Official Selection (2018)

Krzysztof Zanussi urodził się w 1939 roku w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1967 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest jednym z najbardziej znanych i utytułowanych polskich twórców filmowych, zdobywcą m.in. Złotego Lwa w Wenecji w 1984 roku.

Wybrana Filmografia:

  • 2018 – Eter
  • 2007 – Czarne słońce / Black Sun
  • 2005 – Persona non grata
  • 2000 – Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową / Life As a Fatal Sexually Transmitted Disease
  • 1995 – Cwał / In Full Gallop
  • 1984 – Rok spokojnego słońca / The Year of the Quiet Sun
  • 1976 – Barwy ochronne / Camouflage

Program 2018

Google Translate