X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Kamerdyner

Butler, The · reż. Filip Bajon
Polska 2018, 150’

22.10, 17:00 · Kino Centrum

Kamerdyner to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Kaszubski chłopiec Mateusz Krol po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss. Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów — Marita. Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke, który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni…

Reżyser:Filip Bajon
Scenariusz:Mirosław Piepka, Michał S. Pruski, Marek Klat
Muzyka:Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Zdjęcia:Łukasz Gutt
Montaż:Milenia Fiedler
Obsada:Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Janusz Gajos, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Łukasz Simlat
Producenci:Olga Bieniek, Mirosław Piepka
Produkcja:Filmicon Dom Filmowy
Dystrybucja:Next Film
Nagrody:FF w Gdyni / Gdynia FF – Srebrne Lwy, Nagroda za Główną Rolę Męską, Najlepsza Muzyka, Najlepsza Charakteryzacja / Silver Lions, Best Actor in a Leading Role, Best Music, Best Make-up (2018)

Filip Bajon urodził się w 1947 r. w Poznaniu. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą i autorem utworów literackich. W latach 90. był szefem Studia Filmowego „Dom”, a od roku 2015 r. dyrektorem Studia Filmowego „Kadr”. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wykłada na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz w PWSFTviT w Łodzi.

Wybrana filmografia:

  • 2018 – Kamerdyner / The Butler
  • 2015 – Panie Dulskie
  • 2010 – Śluby panieńskie / Maiden Vows
  • 2001 – Przedwiośnie / The Spring to Come
  • 1993 – Lepiej być piękną i bogatą / Better to Be Pretty and Rich
  • 1979 – Aria dla atlety / Aria for an Athlete

Program 2018

Google Translate