X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Ułaskawienie

Pardon · reż. Jan Jakub Kolski
Polska, Czechy 2018, 100’

24.10, 19:00 · Cinema City — sala 6

Ułaskawienie to osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka, Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

Reżyser:Jan Jakub Kolski
Scenariusz:Jan Jakub Kolski
Muzyka:Dariusz Górniok
Zdjęcia:Julian A. Ch. Kernbach
Montaż:Konrad Śniady
Obsada:Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta, Krzysztof Globisz
Producenci:an Jakub Kolski, Agnieszka Janowska, Paweł Kosuń, Aleksandra Michael
Produkcja:Wytwórnia Doświadczalna
Nagrody:FF w Gdynia / Gdynia FF – Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Kostiumy / Best Screenplay, Best Actress in a Leading Role, Best Costumes (2018)

Jan Jakub Kolski urodził się w 1956 roku we Wrocławiu. Jest reżyserem, scenarzystą, operatorem i jednym z najciekawszych twórców polskiego kina. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów pełnometrażowych. W 1985 roku ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. Swoją karierę filmową zaczął od tworzenia filmów krótkometrażowych. Ogólnopolską popularność przyniósł Kolskiemu Jańcio Wodnik (1993), za którego otrzymał w 1994 roku Paszport Polityki.

Wybrana Filmografia:

  • 2018 – Ułaskawienie / Pardon
  • 2014 – Serce, serduszko
  • 2012 – Zabić bobra / To Kill a Beaver
  • 2010 – Wenecja
  • 2008 – Afonia i pszczoły / Happy Aphonya
  • 2006 – Jasminum
  • 2000 – Daleko od okna / Far from the Window
  • 1995 – Cudowne miejsce / Miraculous Place

Program 2018

Google Translate