X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Zimna wojna

Cold War · reż. Paweł Pawlikowski
Polska 2018, 84’

23.10, 21:00 · CKK Jordanki

Zimna wojna to historia trudnej miłości Zuli ― dwudziestoparolatki z prowincji, która dołączyła właśnie do zespołu pieśni i tańca „Mazurek”, i Wiktora ― pianisty i kompozytora po czterdziestce. Ich związek jest burzliwy ― nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem…

Wydarzenia pokazane w filmie rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i budzącej się do życia po wojnie Europie. W tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca mieszanką polskiej muzyki ludowej, jazzu i piosenek śpiewanych w paryskich, zadymionych barach.

Reżyser:Paweł Pawlikowski
Scenariusz:Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki
Muzyka:Marcin Masecki
Zdjęcia:Łukasz Żal
Montaż:Jarosław Kamiński
Obsada:Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza, Borys Szyc, Cèdric Kahn
Producenci:Tanya Seghatchian, Ewa Puszczyńska
Produkcja:Opus Film, Apocalypso Film, MK Production
Dystrybucja:Kino Świat
Nagrody:FF w Cannes / Cannes FF – Złota Palma: Najlepszy Reżyser / Palme d’Or: Best Director (2018); FF w Gdyni / Gdynia FF – Złote Lwy: Najlepszy Film, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Złoty Kangur / Golden Lions: Best Film, Best Editing, Best Sound, Golden Kangaroo (2018); Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer – Najlepszy Film / Best Film (2018); Polski kandydat do Oscarów w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny / Polish candidate for Academy Awards in the Best Foreign Language Film category (2018)

Paweł Pawlikowski urodził się w 1957 roku w Warszawie. Studiował literaturę i filozofię w Londynie i Oksfordzie. Pracę w filmie zaczął od dokumentów realizowanych dla BBC. Jest reżyserem takich produkcji jak Ostatnie wyjście (2000), Lato miłości (2004) czy Kobieta z piątej dzielnicy (2011). Jego film Ida z 2013 roku został nagrodzony Oscarem w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Wybrana Filmografia:

  • 2018 – Zimna wojna / Cold War
  • 2013 – Ida
  • 2011 – Kobieta z piątej dzielnicy / The Woman in the Fifth
  • 2004 – Lato miłości / My Summer of Love
  • 2000 – Ostatnie wyjście / Last Resort

Program 2018

Google Translate