X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Żalanasz ― Pusty Brzeg

Zhalanash ― Empty Shore · reż. Marcin Sauter
Polska 2017, 42’

25.10, 17:30 · Cinema City — sala 8

Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym Jeziorem Aralskim, zlokalizowane między wielką wodą i rozległą pustynią. Dobrze prosperujący niegdyś sowiecki ośrodek gospodarczy dziś podupadł, a po dawnej świetności został zaledwie cień. Żalanasz ukazany w obiektywie Marcina Sautera to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim ludzie, którzy ulokowali tutaj swoje życiowe nadzieje i aspiracje. Teraz nie pozostało im nic innego, jak tylko trawić samotność pośród ruin statków i portowych żurawi… Film dokumentalny.

Reżyser:Marcin Sauter
Scenariusz:Marcin Sauter
Muzyka:Jerzy Rogiewicz
Zdjęcia:Marcin Sauter
Montaż:Michał Marczak, Ziemowit Jaworski, Katarzyna Orzechowska
Producent:Barbara Ławska
Produkcja:Studio Filmowe KRONIKA
Nagrody:Krakowski FF / Krakow FF – Najlepszy Montaż / Best Editing (2017); Camerimage – Złota Żaba: Najlepszy Film Dokumentalny / Golden Frog: Best Documentary (2017)

Marcin Sauter urodził się w 1971 roku w Bydgoszczy. Studiował fotografię na PWSFTviT w Łodzi. Od 2005 roku kręci dokumenty jako reżyser i operator. Wyreżyserował takie filmy jak Za płotem (2005), Kino objazdowe (2005), Pierwszy dzień (2007), Na północ od Kalabrii (2010), Hakawati (2011) i Rodnik (2014).

Wybrana Filmografia:

  • 2017 – Żalanasz ― Pusty Brzeg / Zhalanash ― Empty Shore (doc.)
  • 2014 – Rodnik / The Source (doc.)
  • 2011 – Hakawati (doc.)
  • 2010 – Na północ od Kalabrii / North from Calabria (doc.)

Program 2018

Google Translate