X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Droga do miasta

Pather Panchali · reż. Satyajit Ray
Indie 1955, 115’

22.10, 13:00 · Kino Centrum

Droga do miasta to debiutancki film wybitnego indyjskiego reżysera Satyajita Raya. Powstał na podstawie głośnej, bengalskiej powieści Bibhutibhushana Banerji opublikowanej w 1929 roku. Film ― jeden z najważniejszych i najpiękniejszych w dorobku reżysera ― stanowi pierwszą część, początkowo przez niego nieplanowanej, Trylogii Apu. Ray, pozostający pod wpływem włoskiego neorealizmu, zrezygnował z pracy w studio, zaangażował też kilku nieprofesjonalnych aktorów, dzięki czemu udało mu się stworzyć niezwykle autentyczny, wciągający wrażliwego widza świat. Doskonale uchwycił atmosferę życia w bengalskiej wiosce, ukazując wierzenia i obyczaje jej mieszkańców, liczne rytuały czy tradycyjne przedstawienie teatralne. W centrum jest jednak Apu i jego rodzina ― ojciec Harihar, matka Sarbojaya i siostra Durga.

Reżyser:Satyajit Ray
Scenariusz:Satyajit Ray
Muzyka:Ravi Shankar
Zdjęcia:Subrata Mitra
Montaż:Dulal Dutta
Obsada:Subir Banerjee, Kanu Bannerjee, Karuna Bannerjee, Chunibala Devi, Uma Das Gupta, Runki Banerjee
Nagrody:FF w Cannes / Cannes FF – Nagroda OCIC, Najlepszy Dokument / OCIC Award, Best Document (1956); MFF w San Francisco / San Francisco IFF – Nagroda Golden Gate: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser / Golden Gate Award: Best Picture, Best Director (1957)

Program 2018

Google Translate