X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Wiatr z Północy

Kino skandynawskie już od kilku lat regularnie gości w programie festiwalu TOFIFEST. Dlaczego? Z jednej strony jest to efekt sentymentu, jakim darzymy te niesamowite krainy, jak i pochodzących stamtąd wyjątkowych twórców, którzy rok w rok zaskakują nas swoimi dziełami. Z drugiej strony nie można pozostać obojętnym na tę kinematografię, charakteryzującą się przede wszystkim świeżym spojrzeniem, nadającym nowe kierunki współczesnemu kinu.

W tegorocznym paśmie zatytułowanym Wiatr z Północy, obok najnowszego, wytrawnego dzieła Joachima Triera Thelma, zobaczymy m.in. przedpremierowo najnowszy film laureata Złotego Anioła — Erika Poppe — Utoya, 22 lipca. Pokażemy trzymającą w napięciu produkcję Gustava Mollera Winni, która podbiła serca publiczności na tegorocznym festiwalu w Sundance, oraz obraz Hafsteinna Gunnara Sigurðssona W cieniu drzewa — poetycki, wyjątkowy i poruszający film, reprezentujący w zeszłym roku Islandię w wyścigu po Oscara. Pasmo zwieńczy Młodość Astrid — biograficzna opowieść o wybitnej autorce literatury młodzieżowej, Astrid Lindgren.

Patronem pasma jest Honorowy Konsul Finlandii w Toruniu.

Program 2018

Google Translate