X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Aktorki. Odkrycia

Kino jest aktorką

Kiedy w ubiegłym roku na festiwalu TOFIFEST odbyło się spotkanie promujące świeżo wówczas wydany trzeci tom serii wydawniczej Aktorki z udziałem jednej z bohaterek Odkryć ― Małgorzaty Kożuchowskiej, zaskoczyła mnie zarówno rekordowa frekwencja, jak i jakość zadawanych pytań, otwartość czytelników i ich zachwyt nad sztuką aktorską. „To miasto, które naprawdę kocha aktorów” ― pomyślałem wówczas.

Minął rok, a w Toruniu czekają na mnie kolejne „aktorskie” niespodzianki. Nie tylko będę miał zaszczyt zasiadać w gronie jurorskim, ale dyrektorka TOFIFEST–u, Kafka Jaworska, zaproponowała mi w tym roku specjalny, autorski cykl, zatytułowany ― jakżeby inaczej ― Aktorki.

Seria wydawnicza Aktorki przyniosła w moim zawodowym życiu wiele dobrego. Dziesiątki tysięcy sprzedanych egzemplarzy, wspaniałe recenzje, spotkania z czytelnikami, a w końcu prestiżowe wyróżnienia ― z Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Filmowa książka roku” na czele. Dzięki Aktorkom już kilka razy zjeździłem Polskę wzdłuż i wszerz, poznałem cudownych czytelników, pasjonatów teatru, kina oraz sztuki aktorskiej.

Do tych miejsc dołącza w tym roku przepiękny Toruń. Podczas festiwalu nie tylko będę spotykał się z bohaterkami trzech tomów Aktorek ― m.in. Anną Radwan, bohaterką Portretów (Kamerdyner Filipa Bajona), czy Urszulą Grabowską ― porozmawiam również o sztuce aktorskiej i niezwykłych kobiecych rolach tego sezonu z wieloma innymi artystkami. Stąd w programie mojego przeglądu zarówno Wieża. Jasny dzień z kreacjami Małgorzaty Szczerbowskiej i Anny Krotowskiej, Nina Olgi Chajdas — zwycięski film sekcji Inne Spojrzenie na festiwalu w Gdyni z wybitnymi rolami Elizy Rycembel i Julii Kijowskiej, jest także Matylda — arcyciekawy kostiumowy dramat Aleksieja Uczitiela ze wspaniałą kreacją Michaliny Olszańskiej. Przedpremierowo pokażemy Wspomnienie lata Adama Guzińskiego z wyjątkową rolą Urszuli Grabowskiej, a także autobiograficzny film Janusza Kondratiuka Jak pies z kotem z również nagrodzoną na ostatnim festiwalu w Gdyni Aleksandrą Konieczną, grającą tu Igę Cembrzyńską, czyli jedną z bohaterek moich Aktorek. Portretów.

To wielka radość spędzić wyjątkowy festiwalowy tydzień w Toruniu razem z moimi ukochanymi aktorkami i starać się pokazać Państwu, że polskie kino jest (także) aktorką. Że jest kobietą. Fascynującą i zachwycającą mnie każdego dnia.

Łukasz Maciejewski

Program 2018

Google Translate