X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Ludzie Wisły

Vistula People · reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki
Polska 1938, 75’

27.10, 13:00 · Artus Cinema

Ania jest córką szypra Firleja, właściciela barki „Martin” transportującej Wisłą towary. Razem z nimi pływa Apolonia Matyjas, zwana Matyjaską, która co prawda posiada własną barkę, ale tak starą i zniszczoną, że nienadającą się w tym stanie do użytku. Ukochanym Ani jest złodziejaszek Aleksy. Mężczyzna chce się z nią ożenić i kupić nową barkę. Aby zebrać na to pieniądze, okrada kolejne osoby, a jego ofiarą staje się nawet niedoszły teść. Gdy Aleksy ginie raniony nożem w bójce, Ania kryje się przed gniewem ojca u Matyjaski. Ta z kolei, aby zdobyć fundusze na remont barki, szantażuje swego byłego męża, bigamistę. Julka, ciężko chora siostra Ani, umiera, a jej zrozpaczony mąż chce popełnić samobójstwo. Ratuje go szwagierka. Ostatecznie postanawiają wspólnie pomagać Matyjasce i pływać na barce razem z nią.


Film został zrekonstruowany w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Reżyser:Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki
Scenariusz:Helena Boguszewska, Jerzy Kornacki
Muzyka:Marian Neuteich, Roman Palester
Zdjęcia:Stanisław Lipiński
Obsada:Stanisława Wysocka, Ina Benita, Jerzy Pichelski, Halina Zawadzka, Renata Renee
Produkcja:Legia – Film

Program 2019

Google Translate