X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Boże ciało

Corpus Christi · reż. Jan Komasa
Polska 2019, 115’

22.10, 17:30 · CKK Jordanki

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy pod nieobecność duchownego niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej — Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi ciągle odczuwających skutki tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej.

Reżyser:Jan Komasa
Scenariusz:Mateusz Pacewicz
Muzyka:Evgueni Galperine, Sacha Galperine
Zdjęcia:Piotr Sobociński Jr.
Montaż:Przemysław Chruścielewski
Obsada:Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Leszek Lichota, Łukasz Simlat
Producenci:Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham
Produkcja:Aurum Film
Dystrybucja:Kino Świat
Nagrody:FF w Gdyni / Gdynia FF – Złote Lwy: Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Don Kichot, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Publiczności / Golden Lions: Best Director, Best Script, Best Actress in a Leading Role, Don Quixote Award, Journalists’ Award, Audience Award (2019); FF w Wenecji / Venice FF – Nagroda Label Europa Cinemas, Nagroda „Inclusion Award” / Label Europa Cinemas Award, Inclusion Award (2019)

Jan Komasa ― reżyser i scenarzysta filmowy, studiował w PWSFTviT w Łodzi. Jego film krótkometrażowy Fajnie, że jesteś został nagrodzony 3. Nagrodą na FF w Cannes w sekcji Cinéfondation. Pełnometrażowy debiut reżysera Sala samobójców pokazano premierowo w sekcji Panorama na Berlinale. Jego kolejny film ― wojenne Miasto 44 ― okazał się kasowym przebojem i przyniósł reżyserowi m.in. Paszport „Polityki”.

Wybrana filmografia:

  • 2019 – Boże ciało / Corpus Christi
  • 2014 – Miasto 44 / Warsaw 44
  • 2011 – Sala samobójców / Suicide Room
  • 2004 – Fajnie, że jesteś / Nice to See You (short)

Program 2019

Google Translate