X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Fuga

Fuga · reż. Agnieszka Smoczyńska
Polska, Szwecja, Czechy 2018, 100’

22.10, 13:30 · Kino Centrum

Alicja nie pamięta zdarzeń z przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy — tego, co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

W Polsce co roku epizod fugi dysocjacyjnej dotyka kilkudziesięciu tysięcy osób. Film Fuga stawia pytania o tożsamość, o to, co o niej decyduje: my sami czy nasze otoczenie? Co byśmy zrobili, gdybyśmy obudzili się pewnego dnia jako tabula rasa?

Reżyser:Agnieszka Smoczyńska
Scenariusz:Gabriela Muskała
Muzyka:Filip Míšek
Zdjęcia:Jakub Kijowski
Montaż:Jarosław Kamiński
Obsada:Gabriela Muskała, Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska-Szlenkier, Zbigniew Waleryś, Halina Rasiakówna, Piotr Skiba
Producenci:Agnieszka Kurzydło, Jonas Kellagher, Karla Stojakova
Produkcja:Mental Disorder 4
Dystrybucja:Kino Świat
Nagrody:Orzeł / Polish Film Awards – Odkrycie Roku: Scenariusz / Eagles – Discovery of the Year: Script (2019); FF w Gdyni / Gdynia FF – Złote Lwy: Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film, Najlepsze Zdjęcia, Kryształowa Gwiazda Elle / Golden Lions – Award for directing début or second film, Best Cinematography, Elle Crystal Star (2018)

Agnieszka Smoczyńska ukończyła kulturoznawstwo i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. Brała udział w kursach mistrzowskich w Szkole Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest autorką krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, wielokrotnie nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W 2015 roku zadebiutowała filmem Córki dancingu, w którym eksperymentowała z gatunkiem musicalu i filmu grozy.

Wybrana filmografia:

  • 2018 – Fuga
  • 2018 – 1983 (serial / TV series)
  • 2015 – Córki dancingu / The Lure
  • 2010 – Viva Maria! (doc.)

Program 2019

Google Translate