X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Mowa ptaków

Bird Talk · reż. Xawery Żuławski
Polska 2019, 138’

24.10, 19:00 · Kino Centrum

Bohaterami Mowy ptaków są ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa ― nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, sprzątaczka, kwiaciarka, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film. Muszą oni poradzić sobie w świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stają się dominującą postawą.

Film jest niezwykłą opowieścią o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć w niebyt. Mowa ptaków jest niepokorna, anarchistyczna i szalona. Nie pozwoli o sobie zapomnieć przez długie miesiące.

Reżyser:Xawery Żuławski
Scenariusz:Andrzej Żuławski
Muzyka:Andrzej Korzyński
Zdjęcia:Andrzej J. Jaroszewicz
Montaż:Wojciech Włodarski
Obsada:Sebastian Fabijański, Andrzej Chyra, Marta Żmuda Trzebiatowska, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Jaśmina Polak, Eryk Kulm Jr.
Producent:Marcin Wierzchosławski
Produkcja:Metro Films
Dystrybucja:Velvet Spoon
Nagrody:FF w Gdyni / Gdynia FF – Nagroda Jury Młodzieżowego / Young Jury Award (2019)

Xawery Żuławski urodził się w 1971 roku. Jest reżyserem i scenarzystą filmowym, absolwentem Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego debiut fabularny Chaos (2005) zdobył m.in. nagrodę za debiut reżyserski na FPFF w Gdyni w 2006 roku. W 2009 roku jego kolejny film ― Wojna polsko-ruska ― nagrodzono Srebrnymi Lwami w Gdyni. Reżyser jest również laureatem Paszportu „Polityki”.

Wybrana filmografia:

  • 2019 – Mowa ptaków / Bird Talk
  • 2009 – Wojna polsko-ruska / Snow White and Russian Red
  • 2005 – Chaos

Program 2019

Google Translate