X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Powrót

Back Home · reż. Magdalena Łazarkiewicz
Polska 2018, 105’

23.10, 19:20 · Kino Centrum

Powrót to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia 19-letniej Uli, dziewczyny z małej miejscowości, która została porwana i zmuszona do prostytucji w Niemczech. Po 2 latach udaje jej się uciec i wrócić do rodzinnego miasteczka, gdzie spotyka się ze społecznym odrzuceniem. Nie uzyskuje wsparcia nawet wśród najbliższej rodziny. Ula, mimo iż została skrzywdzona psychicznie i seksualnie, nie zamierza odgrywać roli ofiary. Buntuje się przeciwko wszechobecnej hipokryzji społeczności. W jej otoczeniu głosi się chrześcijańskie zasady miłości bliźniego, ale w codziennym życiu nikt ich nie stosuje. Co więcej, chrześcijańskie miłosierdzie rozumiane jest opacznie i fałszywie, bo pozwala — pod sztandarem wiary — boleśnie krzywdzić. Nawet najbliższych.

Reżyser:Magdalena Łazarkiewicz
Scenariusz:Katarzyna Terechowicz, Magdalena Łazarkiewicz
Muzyka:Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Zdjęcia:Wojciech Todorow
Montaż:Witold Chomiński
Obsada:Sandra Drzymalska, Agnieszka Warchulska, Katarzyna Herman, Mirosław Kropielnicki, Tomasz Sobczak
Producent:Lambros Ziotas
Produkcja:Argomedia Sp. z o.o.
Dystrybucja:Holly Pictures
Nagrody:Festiwal Polskich Filmów „Ekran” w Toronto / Toronto Polish FF (“Ekran”) – Nagroda dla Najlepszego Filmu / Award for Best Feature Fictional Film (2018); Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (Chicago) / Polish Film Festival in America – Chicago – Nagroda Specjalna Jury / Special Award of the Jury (2018)

Magdalena Łazarkiewicz studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim (1976). W latach 1977–1978 była kierownikiem literackim Teatru im. Jaracza w Olsztynie. W 1982 roku ukończyła Wydział Radia i Telewizji UŚ w Katowicach. Jest reżyserką licznych spektakli teatralnych, telewizyjnych, filmów dokumentalnych i fabularnych, a także seriali.

Wybrana Filmografia:

  • 2018 – Powrót / Back Home
  • 2014 – Nie-obecność (doc.)
  • 2010 – Maraton tańca
  • 1999 – Na koniec świata
  • 1992 – Białe małżeństwo
  • 1991 – Odjazd
  • 1989 – Ostatni dzwonek

Program 2019

Google Translate