X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Słodki koniec dnia

Dolce fine giornata · reż. Jacek Borcuch
Polska 2019, 90’

25.10, 15:00 · Cinema City — sala 6

Miejscem akcji filmu jest etruskie miasto Volterra. Od lat mieszka tu Maria — polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, do czasu, gdy na jej relacjach z mężem i córką zaczynają pojawiać się rysy, a ona angażuje się w romantyczny związek z młodym imigrantem, Nazeerem. Na skrzyżowaniu wolnego ducha i starzejącego się ciała Maria stara się zdefiniować swoją rolę w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Maria wygłasza publicznie kontrowersyjną opinię na ten temat i oddaje Nagrodę Nobla, co wzbudza poruszenie nie tylko w miasteczku, ale w całej Europie. Jej bezkompromisowość i niepoprawność polityczna okazują się mieć dramatyczne konsekwencje…

Reżyser:Jacek Borcuch
Scenariusz:Jacek Borcuch, Szczepan Twardoch
Muzyka:Daniel Bloom
Zdjęcia:Michał Dymek
Montaż:Przemysław Chruścielewski
Obsada:Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci
Producent:Marta Habior
Produkcja:No Sugar Films
Dystrybucja:Next Film
Nagrody:FF w Sundance / Sundance FF – Nagroda Specjalna Jury: Najlepsza Aktorka / Jury Special Award: Best Actress (2019); Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie / OFF CAMERA International Festival of Independent Cinema in Krakow – Nagroda Główna w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych / Main prize in the Polish Feature Film competition (2019)

Jacek Borcuch urodził się w 1970 roku w Kwidzynie. Jest reżyserem, scenarzystą i aktorem filmowym. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz aktorstwo w PWST w Warszawie i w Studiu Aktorskim im. D. Baduszkowej w Gdyni. Jego film Wszystko, co kocham był sensacją FF w Sundance w 2010 roku i jako pierwszy w historii polski film pokazywany był w Konkursie Międzynarodowym.

Wybrana filmografia:

  • 2019 – Słodki koniec dnia / Dolce fine giornata
  • 2013 – Nieulotne / Lasting
  • 2009 – Wszystko, co kocham / All That I Love
  • 2004 – Tulipany / Tulips
  • 1999 – Kallafiorr

Program 2019

Google Translate