X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

prof. Zbigniew Mikołejko, Marta Filipiak, Łukasz Owczarzak, Marcin Roszczyniała

„Klechdy domowe: Kwiat paproci”

27.10, 12:00 · Kino Centrum

Wstęp wolny

Kwiat paproci to pierwszy, pilotażowy odcinek serialu Klechdy domowe, którego scenariusz napisał znany filozof i historyk religii, prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko. Wspólnie z Martą Filipiak, autorką scenografii i kostiumów, będzie on także reżyserem kolejnych części serii.

Klechdy… mają przedstawiać tradycyjne polskie legendy, mity i baśnie w języku nowych form filmowych, także tych eksperymentalnych. Z założenia będą również rodzajem współczesnej inicjacji ― zarówno w kulturę, jak i istotne problemy egzystencji (wybór między dobrem a złem, przemijanie, cierpienie i śmierć, trwoga i nadzieja itd.). Nie chodzi w nich jednak o zwykłe odtworzenie dawnych opowieści czy o prosty moralizm, lecz o ukazanie dokonywanych przez nas rozstrzygnięć i „prawdy losu” jako kwestii bardziej złożonych i niedwuznacznych, niż to kiedyś bywało. Podkreślać ma to dyskretna „dekonstrukcja” dawnych baśni i wizyjność zaprojektowanych przez Martę Filipiak kostiumów i dekoracji, które naruszają utarte konwencje, łącząc historyczny czy społeczny realizm z fantazją, groteską czy też inspiracją surrealistyczną. Wszystkie kostiumy, dekoracje i lalki są przy tym rękodziełem artystów, charakteryzującym się zarówno realizacyjnym rozmachem, jak i ekologiczną troską (największe konstrukcje przestrzenne, makiety, drzewa powstały np. z użyciem papieru i kleju z mąki).

Program 2019

Google Translate