X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Portret kobiety w ogniu

Portrait de la jeune fille en feu · reż. Céline Sciamma
Francja 2019, 120’

24.10, 17:00 · Cinema City — sala 8

Portret kobiety w ogniu to opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, która ubiera w historyczny kostium jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia.

Akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka, Heloiza, oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.


DKKF „Szpulka”: pokaz filmu z dyskusją

Dyskusyjny Kobiecy Klub Filmowy „Szpulka” zaprasza na pokaz filmu o tematyce kobiecej. Tym razem zobaczymy Portret kobiety w ogniu — umiejscowioną w osiemnastowiecznej Francji historię niezwykłej relacji dwóch kobiet: portrecistki i jej modelki.

DKKF „Szpulka” jest wspólną inicjatywą grupy Toruńskie Dziewuchy, Fundacji „Nieograniczona” im. Bogny Olszewskiej oraz Centrum Kultury Dwór Artusa.

Reżyser:Céline Sciamma
Scenariusz:Céline Sciamma
Muzyka:Jean-Baptiste de Laubier, Arthur Simonini
Zdjęcia:Claire Mathon
Montaż:Julien Lacheray
Obsada:Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami, Valeria Golino, Cécile Morel
Producenci:Véronique Cayla, Bénédicte Couvreur
Produkcja:Lilies Films
Dystrybucja:Gutek Film
Nagrody:FF w Cannes / Cannes FF – Najlepszy Scenariusz, Palma „Queer” / Best Screenplay, Queer Palm (2019)

Program 2019

Google Translate