X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Day I Lost My Shadow, The

Yom Adaatou Zouli · reż. Soudade Kaadan
Syria, Liban, Francja, Katar 2018, 90’ · polska premiera

23.10, 15:00 · Cinema City — sala 8

Gdy w Syrii zaczyna się sroga zima, Sana chce tylko jednego: ugotować ciepły posiłek dla swojego syna. Kiedy pozornie proste zadanie znalezienia gazu komplikuje się, Sana zostaje wciągnięta w konflikt, który powoduje, że ludzie tracą rzucany przez siebie cień…

Jak stwierdziła reżyserka: „W filmie przeplatają się różne poziomy: rzeczywistości, snu, iluzji i hiperrealizmu. Pokazałam tu, jak utrata cienia staje się traumatycznym doświadczeniem, i zamknęłam to w konwencji magicznego realizmu”. Dodaje: „Scenariusz do tego filmu powstał w kraju, gdzie pojęcie jutra, to idea, którą trudno sobie wyobrazić. Czym jest jutro, jeśli cały czas żyjesz wśród niekończących się bombardowań? (…) Właśnie dlatego ten film nie próbuje niczego przewidywać czy mówić o przyszłości. Jego akcja ogranicza się do trzech dni z życia Sany i rozgrywa się w określonym momencie historii Damaszku”.

Reżyser:Soudade Kaadan
Scenariusz:Soudade Kaadan
Muzyka:Kinan Azmeh
Zdjęcia:Eric Devin
Montaż:Pierre Deschamps, Soudade Kaadan
Obsada:Samer Ismael, Sawsan Arsheed, Reham Al Kassar, Oweiss Mokhallalati, Hanane Hajj Ali
Producenci:Amira Kaadan, Claire Lajoumard
Produkcja:KAF Production
Nagrody:FF w Wenecji / Venice FF – Lew Jutra: Nagroda im. Luigiego De Laurentiisa / Lion of the Future: Luigi De Laurentiis Award (2018)

Soudade Kaadan to syryjska reżyserka urodzona we Francji. Studiowała krytykę teatralną w Higher Institute of Dramatic Arts w Damaszku, ukończyła także Uniwersytet Świętego Józefa w Bejrucie. Wyreżyserowała i wyprodukowała szereg dokumentów dla telewizji Aljazeera, UNICEF-u i BBC Media Action. Jej filmy były prezentowane na całym świecie i otrzymały wiele międzynarodowych nagród.

Wybrana Filmografia:

  • 2018 – The Day I Lost My Shadow
  • 2018 – Aziza (short)
  • 2017 – Obscure (doc.)
  • 2016 – Besieged Bread (short)

Program 2019

Google Translate