X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Let There Be Light

Let There Be Light · reż. Marko Škop
Słowacja, Czechy 2019, 93’ · polska premiera

22.10, 17:30 · Cinema City — sala 8

Czterdziestoletni Milan ma troje dzieci. Wykonuje prace budowlane w Niemczech, by utrzymać rodzinę na Słowacji. Gdy wraca do domu na Boże Narodzenie, odkrywa, że jego najstarszy syn Adam jest członkiem paramilitarnej młodzieżówki. Chłopak jest zamieszany w zastraszanie i śmierć kolegi z klasy. Ojciec musi zdecydować, co robić w tej sytuacji. Wraz z żoną odkrywają prawdę o synu, ich rodzinie, o sobie samych i społeczności, która ich otacza.

Reżyser:Marko Škop
Scenariusz:Marko Škop
Zdjęcia:Ján Meliš
Montaż:František Krähenbiel
Obsada:Milan Ondrík, František Beleš, Zuzana Konečná, Ľubomír Paulovič, Katarína Kormaňáková, Maximilián Dušanič
Producenci:Marko Škop, Ján Meliš, Petr Oukropec, Pavel Strnad
Produkcja:ARTILERIA, Negativ
Dystrybucja:Loco Films
Nagrody:MFF w Karlowych Warach / Karlovy Vary IFF – Najlepszy Aktor, Nagroda Jury Ekumenicznego: Wyróżnienie Specjalne (2019); Best Actor, Award of Ecumenical Jury: Special Mention (2019); Słowacki kandydat do Oscarów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny / Slovak candidate for Academy Awards in the Best Foreign Language Film category (2020)

Marko Škop urodził się w 1974 roku w miejscowości Prešov. Jest słowackim reżyserem i producentem. Dyplom z dziennikarstwa uzyskał w 1996 roku na Comenius University w Bratysławie. Ukończył także reżyserię filmową na tamtejszej Academy of Performing Arts (2001). W 2005 roku obronił doktorat z mass mediów na Wydziale Filozofii Comenius University. Jego debiutancki pełnometrażowy dokument Inne światy zdobył wyróżnienie specjalnie jury na FF w Karlowych Warach w 2006 roku. Pierwszy projekt fabularny Škopa, Eva Nová, zdobył nagrodę FIPRESCI na MFF w Toronto (2015).

Wybrana Filmografia:

  • 2019 – Let There Be Light
  • 2015 – Eva Nová
  • 2009 – Osadné (doc.)
  • 2006 – Inne światy / Other Worlds (doc.)

Program 2019

Google Translate