X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Wysoka dziewczyna

Dylda · reż. Kantemir Bałagow
Rosja 2019, 137’ · pokaz przedpremierowy

20.10, 20:00 · CKK Jordanki

Nagrodzona w Cannes Wysoka dziewczyna fantastycznie rekonstruuje realia i pełną napięcia atmosferę czasów tuż po II wojnie światowej, gdzie euforia miesza się z żałobą, a na wciąż świeżych ruinach powoli kiełkuje nadzieja. W najnowszym filmie Kantemira Bałagowa, autora znakomitej Bliskości, poznajemy historię dwóch przyjaciółek, Maszy i Ilji, które próbują odnaleźć swoje miejsce w powojennym Leningradzie. Przygotowując scenariusz, Bałagow inspirował się słynnym reportażem noblistki Swietłany Aleksijewicz — Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. Reżyser nie skupia się na heroicznych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo: jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami.

Reżyser:Kantemir Bałagow
Scenariusz:Kantemir Bałagow, Aleksandr Terechow
Muzyka:Jewgienij Galperine
Zdjęcia:Ksenia Sereda
Montaż:Igor Litoninskiy
Obsada:Wiktoria Miroszniczenko, Wasilisa Perełygina, Andriej Bykow, Konstantin Bałakiriew, Timofiej Głazkow
Producenci:Natalia Gorina, Sergey Melkumov, Ellen Rodnianski, Alexander Rodnyansky, Michel Merkt
Produkcja:Non-Stop Production
Dystrybucja:Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Nagrody:FF w Cannes / Cannes FF – sekcja Inne Spojrzenie: Najlepszy Reżyser, Nagroda FIPRESCI / Un Certain Regard: Best Director, FIPRESCI Prize (2019)

Kantemir Bałagow — urodzony w 1991 roku rosyjski reżyser i scenarzysta, pochodzący z Nalczyku w Kabardo-Bałkarii. Absolwent kursów, które Aleksandr Sokurow prowadził na państwowym uniwersytecie w Nalczyku. Debiutancki pełny metraż Bałagowa — poruszająca Bliskość, opowiadająca o młodej Żydówce z Kaukazu — miał światową premierę na FF w Cannes w 2017 roku w sekcji Inne Spojrzenie (Un Certain Regard), gdzie został wyróżniony Nagrodą FIPRESCI.

Filmografia:

  • 2019 – Wysoka dziewczyna / Beanpole
  • 2017 – Bliskość / Closeness

Program 2019

Google Translate