X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

70 lat WFDiF — Kroniki filmowe

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie działa już od siedmiu dekad! Została założona w 1949 roku ― na początku jako ośrodek produkcji dokumentów i Polskiej Kroniki Filmowej, a wkrótce także realizacji filmów fabularnych. Obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie polskiej kinematografii i prężnie funkcjonującą instytucją kultury.

Na Chełmskiej rodziły się i rozkwitały najważniejsze trendy w polskim kinie dokumentalnym ― tu powstawały pierwsze powojenne produkcje, legendarna „czarna seria”, dokumenty z lat 60., 70. i 80. i czasu przełomu, a także słynne kroniki. Swoje filmy realizowali tu tacy wybitny twórcy, jak: Andrzej Munk, Jan Łomnicki, Tadeusz Makarczyński, Ludwik Perski, Maria Kwiatkowska, Władysław Ślesicki, Kazimierz Karabasz, Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, Marcel Łoziński, Paweł Kędzierski, Andrzej Brzozowski, Andrzej Titkow, Irena Kamieńska i wielu innych.

Wytwórnia może poszczycić się także wybitnymi osiągnięciami w zakresie produkcji fabularnej. W tutejszych halach, laboratoriach i montażowniach powstały słynne dzieła Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego czy Jerzego Hoffmana. W kręgu zainteresowań Wytwórni nie są jednak tylko giganci kina — szczególną atencją darzy się tu także debiutantów. W ostatnich latach zrealizowano tu takie filmy, jak Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej, Dziewczyna z szafy Bodo Koxa czy Galerianki Katarzyny Rosłaniec.

WFDiF jest też koproducentem i wspiera dziesiątki produkcji filmowych. Jako pomysłodawca i producent realizuje działania edukacyjne i autorskie formaty audiowizualne, wśród których znajdują się m.in. cykl ekranizacji współczesnej polskiej dramaturgii Teatroteka czy seria unikalnych filmów edukacyjnych Historia w ożywionych obrazach.

Warto podkreślić, że za wielkim sukcesem i uznaniem, jakim cieszy się WFDiF, stoi jej wieloletni dyrektor, a zarazem niezwykły człowiek ― Włodzimierz Niderhaus, wielki przyjaciel Festiwalu TOFIFEST. Od lat kształtuje on program działania Wytwórni oraz wytycza i przeciera nowe szlaki produkcji filmowej.

Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy działalności WFDiF — mekki polskiego filmu — pragniemy uczcić ten jubileusz na TOFIFEŚCIE i zaprezentować specjalnie przygotowany przegląd 38 kronik filmowych, tematycznie korespondujących z tegorocznym hasłem festiwalu: Miasto, Masa, Maszyna. PKF to fenomen polskiej kinematografii i ważny kawałek jej historii. Na FF TOFIFEST przypominimy to wyjątkowe zjawisko, oddając tym samy hołd miejscu, w którym Polska Kronika Filmowa miała swoją kolebkę.

Program 2019

Google Translate