X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Focus on Quebec Cinema

To, że Quebec uważany jest za jedną z najspokojniejszych części Kanady, wcale nie oznacza, że tamtejsze kino jest spokojne! Pulsują w nim uniwersalne problemy związane z dojrzewaniem, walką o niezależność i pozycją kobiet w społeczeństwie, ale też te, dotyczące roli artysty we współczesnym, przebodźcowanym świecie. Podejmujące te tematy filmy zobaczymy w paśmie „Focus on Quebec Cinema”!

Kuratorka sekcji, Vanessa Tatjana-Beerli z Ciné Tapis Rouge, wybrała filmy nagrodzone w Cannes i Toronto, ale także te, które w minionych latach ubiegały się o Canadian Screen Awards, czyli kanadyjskie odpowiedniki Oscarów.

Jest wśród nich Miłość mojego brata, która z Cannes wyjechała z nagrodą Jury Coup de Coeur. To historia rodzeństwa zmuszonego przez sytuację do ponownego zamieszkania razem. Będę z tego problemy. Les Salopes or The Naturally Wanton Pleasure of Skin śmiało dotyka kwestii kobiecej seksualności, która jest tutaj podmiotem, a nie przedmiotem. Z kolei w For Those Who Don’t Read Me poznajemy historię Yvesa, poety pełnego wątpliwości co do sensu dalszego tworzenia. To refleksja na temat tego, czy artyści są w stanie funkcjonować w ograniczeniu, jakim jest związek i rodzina. Family First był kanadyjskim kandydatem do Oscara w 2019 roku. Oglądamy tu JP, próbującego połączyć zaspokajanie potrzeb rodziny, za którą czuje się odpowiedzialny, pracę z bratem przy egzekucji długów oraz zaangażowanie w działalność narkotykowego kartelu. Z kolei niepokojąco intymna opowieść Carnaval to niezależny obraz Alexandre’a Lavigne’a, zrealizowany w całości na bazie charakterystycznych, ziarnistych ujęć, przesiąkniętych nostalgiczną estetyką lat 90. XX wieku.

W ramach sekcji zostaną też pokazane filmy krótkometrażowe: The Colour of Your Lips, Brotherhood, Screw the Boys, Seven Seas,Destination, The Subject i Silence.

Pasmo objęła patronatem honorowym Ambasada Kanady w Polsce.

Program 2019

Google Translate