X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Premiera filmu „Panoptikon” w reżyserii Marcina Gładycha

„Pierwszy polski film społecznościowy”. Wielka, nazywana nawet „superprodukcją” realizacja paradokumentu historycznego. Wzięło w niej udział kilkaset osób ze środowisk twórczych Torunia, aktorzy zawodowi i kilkanaście grup rekonstrukcyjnych. Film opowiada o stuleciu historii Polski i Torunia widzianym przez pryzmat losów ludzi więzionych w XIX-wiecznym areszcie śledczym „Okrąglak” stojącym na toruńskiej Starówce. Więzienie to jest jednym z trzech istniejących na świecie wcieleń idei „więzienia idealnego — panoptykonu” autorstwa filozofa Jeremy Benthama z XVIII wieku.

Uzasadnienie: ten projekt pokazuje, że film i kino mogą zjednoczyć lokalną społeczność wokół wspólnego dzieła i poszukiwania własnych korzeni historycznych. Pokazuje też, że lokalne środowisko filmowe jest w stanie wyprodukować imponujący technicznie film pełnometrażowy.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest