X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Tofifest na antenie TVP

Filmowe Wydarzenie roku 2009 otwiera obecność festiwalu Tofifest na antenie TVP Bydgoszcz. Już w niedzielne popołudnie 27 lutego Tofifest wkracza na antenę bydgoskiej TVP. W nowym cyklu „OFFensywa Bydgoszcz/Toruń” zobaczymy pierwszy odcinek z filmami kujawsko-pomorskich twórców polecanymi przez dyrektora festiwalu Tofifest Kafkę Jaworską. Na początek „Doktor” Łukasza Karwowskiego.

Pełny tytuł nowego cyklu filmowego TVP Bydgoszcz brzmi: „OFFensywa Bydgoszcz/Toruń”. Pod tą zaproponowaną przez Tofifest nazwą prezentowane będą co niedziela różne oblicza kina regionalnego. Do współtworzenia cyklu prócz Tofifestu i Kafki Jaworskiej, jego inicjatorka — dziennikarka Katarzyna Marcysiak zaprosiła też organizatorów bydgoskiego festiwalu Camera Obscura i znany duet dokumentalistów: Macieja Cuske i Marcina Sautera.

Kafka Jaworska na premierowy odcinek przygotowywany przez toruński festiwal wybrała film „Doktor Otton” w reżyserii laureata Flisaka Tofifest, Łukasza Karwowskiego. To poruszający dokument o życiu dziadka reżysera, doktora Ottona Karwowskiego opowiedziany słowami jego pacjentów, znajomych i rodziny. Obraz miał swoją polską premierę na Tofifest 2009 i został uznany za Filmowe Wydarzenie Roku 2009 w Regionie Kujawsko-Pomorskim. Film stał się w krótkim czasie wydarzeniem natury społecznej. Udało się wprowadzić go do programu stałych projekcji Kina Centrum toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie zdobył dużą popularność. Sprawiła to zapewne postać bohatera, doktora Ottona Karwowskiego, który w podtoruńskich miejscowościach zyskał miano legendy. Niósł bowiem pomoc nie zważając na porę dnia i nocy. Gdy zmarł w 1980 roku, odchodził w aureoli „świeckiego świętego”, a odprowadzały go na cmentarz tysiące ludzi.

Twórca filmu to Łukasz Karwowski, autor takich filmów jak: „Listopad” (1992), „Południe–Północ” (2006), „Mała Wielka Miłość” (2008). Na swoim koncie ma kilkanaście nagród (m.in. Flisaka TOFIFEST dla najlepszego twórcy województwa kujawsko-pomorskiego) oraz nominację do studenckiego Oscara za „Wstęgę Möbiusa”.

Emisja odcinka Tofifest w niedzielę, 27 lutego 2011 o godz. 17.00.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest