X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jury SHORTCUT

Rafał Kapeliński

Urodził się w 1971 w Toruniu. Polski reżyser i scenarzysta młodego pokolenia. W roku 2006 r. Kapelińskiego uhonorowano Kujawsko-Pomorską nagrodą filmową „Flisak TOFIFEST”, dla osobowości kina. Ukończył Filologię Angielską na UMK w Toruniu, MBA Uniwersytetu Washingtona w Seattle i Londyńską Szkołę Filmową. Laureat Złotego Anioła TOFIFEST. Współzałożyciel firmy Aurora Film Production. Stypendysta europejskiego programu Cinefondation Residence przy festiwalu filmowym w Cannes. Na stałe mieszka w Londynie. W latach 1993-94 dyrektor biura Festiwalu Operatów Filmowych Camerimage w Toruniu. Po wyjeździe do Wlk. Brytanii pracował jako analityk medialny dla banków w Zurychu, Nowym Jorku i Londynie.

Filmy zaczął kręcić już podczas studiów na London Film School, tworząc serię dokumentów. Od krótkometrażowego Emilka płacze z 2006 roku, rozpoczął się jego „artystyczny powrót” do Polski. Na fali sukcesu zrealizował Balladę o Piotrowskim ze świetną główną rolą Krzysztofa Kiersznowskiego. W 2010 Kapeliński nakręcił Konfidenta. Reżyser pracuje w tej chwili nad kolejnymi projektami: nagrodzonym stypendium w Cannes Up on the Roof oraz nad scenariuszem o sztuce budowy dzwonów De Campanis Fundendis.

Katarzyna Klimkiewicz

Urodzona w 1977 r. Jest absolwentką Wydziału Reżyserii PWSFTiTv w Łodzi, a także stypendystką Binger Film Institute w Amsterdamie. Zrealizowała wspólnie z Andrew Friedmanem film Wasserschlacht Wielka Wojna Graniczna, który otrzymał podczas Berlinale 2007 nagrodę Berlin Today Award. Jej scenariusz Hanoi-Warszawa wygrał w konkursie Młode kadry — Debiutanci, organizowanym przez Telewizję Kino Polska, co otworzyło drogę do realizacji tego filmu. Hanoi-Warszawa przyniosł Klimkiewicz międzynarodowe uznanie. Zdobył w 2010 roku Europejską Nagrodę Filmową oraz Grand Prix Złoty Anioł TOFIFEST w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych SHORTCUT. Nagradzano go też na Almaty Film Festival, na festiwalu w Koszalinie, MFF w Cottbus, MFF w Batumi, MFF Alcalá de Henares oraz Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tej chwili Klimkiewicz pracuje nad scenariuszem o roboczym tytule 27, który obraca się wokół mitu tzw. „klubu wiecznych 27-latków”. To określenie grupy muzyków rockowych i bluesowych, którzy zginęli w tym wieku.

Santa Ligeviciute

Dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Kino Pavasaris” w Wilnie. Koordynatorka programu filmowego w projekcie artystycznym ARTscape (Wilno, Litwa). Otrzymała tytułu licencjata nauk humanistycznych z filologii oraz magistra filmoznawstwa na Queen Mary University of London oraz School of Modern Languages and Arts. Od 2007 roku pracuje jako freelancer dla tygodnika kulturalnego „7 meno dienos” oraz magazynu filmowego „Kinas”. Jest członkinią grupy artystycznej „Coolturistes” (performance, sztuka wideo).

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest