X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Małgorzata Szumowska nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie

Sukces polskiego kina! Małgorzata Szumowska została nagrodzona za reżyserię filmu Body/Ciało Srebrnym Niedźwiedziem Berlinale. Nagrodę zdobył też Performer Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego.

Wspaniała wiadomośc dotarła do nas z Berlina. Małgorzata Szumowska, laureatka specjalnego Złotego Anioła Tofifest za Niepokorność Twórczą, zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia - jedno z najwyższych wyróznień berlinskiego festiwalu filmowego.

Trailery / wywiady: Szumowska / Performer

Jury nagrodziło ją za reżyserię filmu Body/Ciało, który startował w konkursie głównym. Film wywarł w Berlinie spore wrażenie, widxowie i krytycy mieli problem ze sklasyfikowaniem obrazu Szumowskiej. Ostatecznie, oficjalnie, funkcjonował jako czarna komedia. Film jest historią trójki bohaterów - prokuratora, jego córki cierpiącej na anoreksję oraz terapeutki, która jest medium mającym zdolność kontaktowania się z zaświatem. Wśród wykonawców głównych ról znalazł się jeszcze jeden laureat Złotego Anioła za Niepokorność - Janusz Gajos.

Trailer Body/Ciało

W Berlinie nagrodzono też film Performer w reżyserii Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego, startujący w sekcji Forum Expanded. Obraz wygrał sekcję i otrzymał THINK: FILM AWARD. Jury nagrodziło film za "kreatywne wykorzystanie medium filmowego dla artystycznego uchwycenia i oddania geopolitycznych kontekstów, a co za tym idzie - poszerzenia zakresu estetycznych doświadczeń i stymulację zmian w perspektywie ich postrzegania".

Trailer Performer

Performer balansuje na granicy filmu i sztuk wizualnych. Bohaterem filmu jest artysta performance'u Oskar Dawicki i jego praca nad swoim "opus magnum" - projektem "Mowa jest srebrem".

Główną nagrodę, czyli Złotego Niedźwiedzia, otrzymał film Taxi w reżyserii Kafara Panahiego. Srebrnym Niedźwiedziem ex equo Jury nagrodziło również El Club w reż. Pablo Larraina. Nagrodę za reżyserię otrzymał rumuński reżyser Radu Jude za film Aferim!.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest