X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Linda zagra znanego malarza w nowym filmie Wajdy

Kto myślał, że Bogusław Linda lubi tylko role twardzieli z Psów rodem, mylił się okrutnie. Wywodzący się z Torunia aktor, w nowym filmie Andrzeja Wajdy wcieli się w rolę wielkiego, polskiego malarza i teoretyka sztuki, Władysława Strzemińskiego. Początek zdjęć do filmu na jesieni 2015.

Od wielkich nazwisk w tym projekcie może się zakręcić w głowie. Wajda - laureat Oscara i legenda kina, Linda - jeden z najbardziej wyrazistych aktorów w historii polskiego kina, trzykrotny laureat Złotych Lwów, Strzemiński - gigant sztuki polskiej i europejskiej, pionier sztuki awangardowej i niezwykle ciekawa postać.

O filmie o Strzemińskim w reżyserii Wajdy, wspominano już od jakiegoś czasu. Dopiero pod koniec kwietnia Bogusław Linda oznajmił oficjalnie na swoim profilu facebookowym, że zagra w tym filmie. 62-letni Linda (trudno w to uwierzyć) znany jest z takich obrazów jak Przypadek, Kobieta samotna czy klasyków kina lat 90. Psy, Kroll, Sara, Tata. Ostatnio grywał jednak role drugoplanowe i epizodyczne (Sztos 2 Olafa Lubaszenko, 1920 Bitwa Warszawska Jerzego Hoffmana). Wystąpił też w serialu Paradoks.

Wajda od 2013 roku nie stawał za kamerą. Nie mam już dużo czasu i myślę, że powinienem zrobić kilka filmów. Jednym z takich projektów jest film o Strzemińskim ujawnił rok temu w wywiadzie, podczas wizyty w Łodzi, gdzie ma być realizowany film. Jest to jeden z najbardziej skrzywdzonych artystów w czasach socrealizmu. [...] wielki malarz, oryginalny, niepowtarzalny, nieznany nigdzie indziej - mówił o swoim bohaterze. Wiadomo, że miasto Łódź wesprze laureata Oscara, który rozmawiał o realizacji filmu z prezydentką Hanną Zdanowską.
Czy twórca takich arcydzieł jak Popiół i diament, Ziemia Obiecana i Danton wróci Strzemińskim do najwyższej formy?

***
Władysław Strzemiński urodził się 21 listopada 1893 w Mińsku. Był malarzem, teoretykiem sztuki, publicystą i pedagogiem z kręgu konstruktywizmu. Twórca teorii unizmu oraz inicjator założenia w Łodzi jednej z pierwszych na świecie stałych galerii sztuki nowoczesnej. Nazywany pionierem konstruktywistycznej awangardy lat 20. i 30. XX wieku. Zmarł 26 grudnia 1952 roku w Łodzi. Jego żoną była wangardowa rzeźbiarka Katarzyna Kobro.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest