X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest został nagrodzony europejską odznaką EFFE

Z radością informujemy, że Tofifest otrzymał odznakę EFFE — Europe for Festivals, Festivals for Europe. Przyznało ją międzynarodowe jury obradujące w Brukseli. Wraz z festiwalami z 31 europejskich krajów będziemy stanowili pierwszą generację ambasadorów tej inicjatywy w latach 2015–2016.

Znaleźliście się pomiędzy najlepszym europejskimi festiwalami. Razem, jako ambasadorzy EFFE, będziemy szukali nowych dróg dotarcia do widzów, kreowania dialogu miedzy festiwalami i celebrowali wspólnie potęgę europejskiej kultury — napisali w liście do Tofifest Hugo De Greef i Kathrin Deventer, dyrektorzy komisji koordynującej nagrody EFFE.

Z przyjemnością mogę powiedzieć, że festiwale uhonorowane EFFE 2015–2016 Label nagrodzono za ich wysoki poziom artystyczny oraz duży wpływ na kształtowanie kultury w wymiarze lokalnym, krajowym i międzynarodowym — powiedział przewodniczący jury EFFE, Vincent Baudriller, dyrektor Lausanne’s Theatre Vidy i były dyrektor Festival d’Avignon.

EFFE — Europe for Festivals, Festivals for Europe, zainicjowana została przez European Festivals Association i Unię Europejską. Celem twórców inicjatywy jest zbudowanie platformy dla europejskich festiwali, pozwalającej wzajemnie kontaktować się twórcom wydarzeń kulturalnych w różnych krajach. Pozwoli ona też dotrzeć z informacją o festiwalach takich jak Tofifest do odbiorców w całej Europie. Do ambasadorów EFFE zaliczono zarówno festiwale masowe, jak i ściśle sprofilowane, organizowane w jednym z 31 krajów uczestniczących w tym programie.

Wszyscy uhonorowani EFFE Labels 2015–2016 znajdą się w wydanej staraniami Unii Europejskiej publikacji oraz będą prezentowani na dedykowanym EFFE portalu. Portal i publikacja uruchomione zostaną latem tego roku.

Odbywający się od 2003 roku w Toruniu Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest nazywany jest „niepokornym festiwalem”. Koncentruje się na współczesnym kinie autorskim, opowiadającym o dzisiejszym człowieku i jego świecie. W konkursie głównym o Złotego Anioła startują starannie wyselekcjonowane debiuty i drugie filmy z całego świata. W ubiegłym roku do konkursów Tofifest zgłoszono 3000 filmów pełno- i krótkometrażowych z 63 krajów świata. Wśród gości festiwalu znaleźli się już Geraldine Chaplin, Ulrich Seidl, Jiři Menzel, Jim Sheridan, Miroslav Ondřicek, Julia Jentsch, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr, Małgorzata Szumowska czy Wojciech Smarzowski. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 18–25 października 2015. Pełną informację znajdziecie Państwo w serwisie internetowym Tofifest.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest