X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Morrison, Amy i Joplin. Filmy sekcji Zjawiska - Klub 27. Cz. 2

Jim Morrison, Amy Winehouse i Janis Joplin „należeli” do mitycznego „Klubu 27”. W tym roku to pop-kulturowe zjawisko oraz jego wpływ na światowe kino, są tematem wiodącym pasma Zjawiska Tofifest. Dlatego nieprzypadkowo Jimi Hendrix widnieje na plakacie 13. edycji festiwalu. On też jest umieszczany w mitycznym „Klubie 27”. Dziś piszemy o trzech pierwszych filmach pasma.

Termin „Klub 27” pojawił się roku 1994, po nagłej śmierci lidera Nirwany Curta Cobaina. Ale korzeni tej teorii spiskowej należy szukać w latach 60 i 70 XX. Wieku. Wśród muzyków zmarłych w wieku 27 lat znalazły się bowiem takie gwiazdy tamtych lat jak Janis Joplin, Jimi Hendrix, Jim Morrison z The Doors, Brian Jones z Rolling Stones, Alan Wilson z Canned Heat czy Ron "Pigpen" McKernan założyciel Grateful Dead.  Jako 27-latek zmarł też znakomity malarz Jean-Michel Basquiat i aktor Jonathan Brandis. Niektórzy włączają do tego grona Heatha Ledgera i Amy Winehouse, stwarzając w ten sposób wrażenie, że klub wciąż funkcjonuje, a nie był jednorazowym zjawiskiem.

"Klub 27" stał się źródłem inspiracji dla wielu twórców filmowych. Oto trzy pierwsze filmy jakie pokażemy w ramach Zjawisk:

Amy reż. Asif Kapadia, 2015
Trailer
„Wołanie o pomoc i bezwarunkową miłość” – tak Asif Kapadia mówi o tekstach Amy Winehouse, jednej z najbardziej utalentowanych wokalistek soulowych ostatnich lat, której karierę przerwała przedwczesna śmierć. Reżyser, znany już widzom z filmu „Senna” o zmarłym tragicznie kierowcy Formuły 1, stworzył kolejny intymny portret wielkiej osobowości. Ilość materiałów archiwalnych w „Amy” jest imponująca. Kapadii udało się dotrzeć do najbardziej poruszających i kontrowersyjnych momentów życia wokalistki, ukazując na ekranie prawdziwe przyczyny upadku ikony: od trudnych relacji z mężczyznami, poprzez destrukcyjny wpływ mediów, aż po ciężar popularności, którego nie była w stanie unieść.

Janis: Little Girl Blue (2015) reż. Amy Berg (drugi pokaz w Polsce)
Trailer

Wyjątkowy film Amy Berg to spotkanie z Janis Joplin, kultową postacią muzyki, której zawrotna kariera trwała jedynie… trzy lata. Piosenkarka zmarła tragicznie w 1970 roku, dołączając do mitycznego klubu „27”. Młoda reżyserka odkrywa przed widzem nowe, nieznane oblicze legendy, ukazując niepublikowane dotąd listy, nagrania i rozmowy. Głosu we fragmentach narracyjnych użyczyła m.in. Cat Power. Obraz zaprezentowany został w tym roku na Toronto International Film Festival. Pokaz na Tofifest będzie drugim w Polsce.

The Doors reż. Oliver Stone, 1993
Trailer

Film Oliviera Stone’a opowiadający historię Jima Morrisona uznawany jest za jeden z najlepszych filmów o muzyce rockowej w historii kina. Biografia założyciela amerykańskiej grupy The Doors – ikony hipisowskiej rewolucji - to nie tylko opowieść o karierze młodego artysty kojarzonego z epoką dzieci-kwiatów. To także próba demitologizacji kalifornijskiej legendy, od studium wrażliwości i autodestrukcji, aż po historię bolesnego upadku. Do roli Jima Morrisona pretendowali m.in. John Travolta i Ian Astbury. Ostatecznie otrzymał ją Van Kilmer, który podczas zdjęć sam wykonywał utwory Morrisona. W filmie możemy zobaczyć także Meg Ryan, która wcieliła się w rolę Pam Courson.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest