X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Grand Prix z Cannes - Syn Szawła, na Tofifest

Syn Szawła, zdobywca Grand Prix na festiwalu w Cannes, zostanie zaprezentowany podczas 13 edycji festiwalu filmowego Tofifest

Debiut węgierskiego reżysera László Nemesa opowiada o 48 godzinach z życia więźnia obozu Auschwitz, Szawła Ausländera. Należy on do Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Film 38-letniego Nemesa przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

Syn Szawła powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu Shoah, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

Syn Szawła to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

Film Nemesa zrealizowany został w formacie akademii (1:1,37). Powstał „kwadratowy” obraz, rzadko dziś stosowany. Paweł Pawlikowski zrealizował w tym formacie Idę. Dużo się mówi o oscarowych szansach Syna Szawła. Czy Oscara 2016 wygra kolejny, "kwadratowy" film?

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest