X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Julian Sands w monodramie o Pinterze w reżyserii Malkovicha

Z radością zapowiadamy jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego festiwalu filmowego Tofifest. Brytyjski aktor Julian Sands wystąpi w Toruniu w spektaklu A celebration of Harold Pinter, wyreżyserowanym przez Johna Malkovicha.

Kup bilet w przedsprzedaży (do 14 października 2015 r.)

To wydarzenie, w którym przenikają się dwie muzy – teatr i kino. Spektakl jest spotkaniem z niezwykłym aktorem filmowym, grającym równie niezwykłego dramaturga teatralnego. Sands i Malkovich stworzyli porywający monodram, przedstawiający Harolda Pintera nie tylko jako znanego wszystkim artystę. Dzięki spektaklowi poznajemy go także jako człowieka, ze wszystkimi jego przywarami i nastrojami. Pewnie dlatego The New York Times recenzując spektakl Sandsa napisał „Czuje się tu obecność Pintera...". Spektakl był nominowany do 2013 Drama Desk Award

Projekt spektaklu narodził się w 2005 roku kiedy Sands zaproponował Pinterowi zaadaptowanie sceniczne zestaw wierszy laureata Nagrody Nobla. Pinter nie tylko zgodził się na współpracę, ale pozwolił Sandsowi na wejście w głąb jego codziennego życia i pracy. Ta wyjątkowa współpraca przekształciła się w cudownie zabawny i fascynujący solowy koncert Juliana Sandsa.

A celebration of Harold Pinter po raz pierwszy wystawiono na festiwalu w Edynburgu w 2011 roku. Prezentowano ją w największych miastach - Nowym Jorku, Chicago, San Francisco, Los Angeles, Mexico City, Londynie i Paryżu. Teraz zobaczymy ją w Toruniu.

Ostateczne szlify nadał monodramowi John Malkovich. Dwukrotnie nominowany do Oscara wielki gwiazdor Hollywood, karierę zaczynał właśnie od teatru. Mając 24 lata założył w Chicago grupę Steppenwolf Theatre Company. Kilka lat później debiutował na scenie najsłynniejszej dzielnicy teatralnej świata – nowojorskim Broadway’u. Zagrał wraz z Dustinem Hoffmanem w Śmierci komiwojażera. Za telewizyjną adaptację tej sztuki, Malkovich zdobył nagrodę Emmy. Reżyserował też w Europie, m.in. francuskojęzyczną wersję Niebezpiecznych związków dla Théâtre de l'Atelier w Paryżu. Aktor ma też na koncie reżyserię trzech filmów (A Postcard from Istanbul, Hideous Man, Tancerz).

Julian Sands znany jest przede wszystkim z Pól śmierci Rolanda Joffe’a (1984) i Pokoju z widokiem (1985) Jamesa Ivory’ego. Przez niemal trzy dekady kariery Sandsa mogliśmy oglądać w teatrze, kinie i telewizji. Grał u takich twórców jak Mike Figgis, David Cronenberg, Wim Wenders czy Dario Argento. Zagrał główną rolę w dwóch częściach kultowego Czarnoksiężnika, w Leaving Las Vegas, Arachnofobii, Oceans 13. W ostatnich latach oglądaliśmy go między innymi w serialach 24 godziny, Dexter, StargateTajemnice Smalville, a w kinie - w Dziewczynie z tatuażem. Sands często grywa czarne charaktery oraz… Rosjan. Od czasu do czasu użycza głosu w grach komputerowych. Jak sam mówi o sobie, że chociaż mieszka w Los Angeles, to nadal jest wagabundą, który nigdzie długo nie zagrzewa miejsca.

Noblista Harold Pinter to wybitny twórca teatru absurdu. Urodzony w 1930 roku, był autorem 32 dramatów m.in. Urodzin Stanleya, Ciszy, Dozorcy. Uważany jest za najbardziej reprezentatywnego współczesnego brytyjskiego dramaturga drugiej połowy XX wieku. Pinter miał też filmowe oblicze. Był nominowany do Oscara jako scenarzysta. Spod jego pióra wyszły między innymi scenariusze Kochanicy Francuza, Posłańca, Ostatniego z wielkich. Od czasu do czasu pojawiał się w filmach w niewielkich rólkach, jak w Krawcu z Panamy czy Mansfield Park. Był bardzo zaangażowany politycznie. Sprzeciwiał się wojnie w Iraku, inwazji NATO w Kosowie i procesowi Slobodana Miloszevicia. Pisywał też antywojenne wiersze.

Monodram „A Celebration Of Harold Pinter”
(Święto Harolda Pintera)

Kup bilet w przedsprzedaży (do 14 października 2015 r.)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest