X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Volker Schlöndorff odbierze Złotego Anioła Tofifest

Wybitny, niemiecki reżyser światowej sławy, Volker Schlöndorff odbierze w poniedziałek, 19 października 2015 roku, Złotego Anioła Tofifest za Niepokorność Twórczą. O 16.00 otwarte dla wszystkich, spotkanie z Mistrzem.

Twórca spotka się z widzami toruńskiego festiwalu o godzinie 16.00, w Kinie Centrum CSW w Toruniu. Będzie to unikatowa okazja, aby porozmawiać twarzą w twarz ze zdobywcą Złotej Palmy i ponad 40 innych nagród światowych festiwali. Wstęp na spotkanie jest wolny (nie trzeba posiadać karnetów i biletów Tofifest).

Najsłynniejszym filmem reżysera jest głośna adaptacja powieści Güntera Grassa Blaszany bębenek / Die Blechtrommel (1979). Film nagrodzono Oscarem dla najlepszego obrazu nieanglojęzycznego oraz Złotą Palmą w Cannes.

Spod ręki Volkera Schlöndorffa wyszły takie dzieła jak nagrodzone trzema German Film Awards i nagrodą FIPRESCI w Cannes Niepokoje wychowanka Törlessa / Der junge Törless (1966) według Roberta Musila, czyUtracona cześć Katarzyny Blum / Die verlorene Ehre der Katharina Blum (1975) według Heinricha Bölla, który zdobył OCIC Award w San Sebastián. Niemiecki twórca nakręcił także Miłość Swanna wg Marcela Prousta (1984) i Homo Faber wg powieści Maxa Frischa (1991).

W 2006 roku Schlöndorff zrealizował film poświęcony polskiej walce z komunizmem i związkowi "Solidarność" - Strajk /Strajk–Die Heldin von Danzig, którego fabuła osadzona jest w końcu lat 80. w Gdańsku.

W Polsce realizowany był Der Unhold / Król Olch (1996), kręcony na zamku w Malborku. W roli głównej wystąpił John Malkovich, którego spektakl, zaprezentuje podczas tegorocznego Tofifest, brytyjski aktor Julian Sands (wtorek, 20.10). Film otrzymał na festiwalu weneckim UNICEF Award.

Aktualizacja

„Blaszany bębenek” nie w tym roku. Z przykrością musimy poinformować, że niemiecki reżyser Volker Schlöndorff nie odbierze tym razem naszego Złotego Anioła. Jak poinformował nas wieczorem, nagłe obowiązki — podpisanie kontraktu na kolejną realizacje filmową — zmusiły go do wyjazdu do Berlina. Tym samym Toruń nie znajdzie się na trasie jego podróży. My mamy nadzieję, że spotkamy się i tak. Nie w tym roku, to w następnym.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest