X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Sobotni pokaz „making of” z planu „Agnus Dei”

Sobota, 24 października, to nie tylko czas ciszy wyborczej. To także dzień wyjątkowego spotkania. Wybitna reżyserka i tegoroczna jurorka Tofifest, Anne Fontaine, zaprezentuje „making of” z planu zdjęciowego jej najnowszego filmu Agnus Dei, w którym zagrały m.in. Agata Kulesza i Agata Buzek. Wstęp wolny.

O godzinie 15.00 w Kinie Centrum CSW w Toruniu odbędą się case study filmu Agnus Dei (Niewinne) oraz spotkanie z reżyserką Anne Fontaine i producentkami Klaudią Śmieją i Elizą Oczkowską. Oparty na prawdziwej historii najnowszy film Anne Fontaine, autorki pamiętnych Coco Chanel i Dziewczyny z Monaco, w całości zrealizowano w Polsce z udziałem znakomitych polskich aktorek m.in. Agaty Kuleszy, Agaty Buzek, Joanny Kulig i Anny Próchniak.

Agnus Dei

Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (Lou de Laâge, wschodząca gwiazda francuskiego kina). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Agata Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Agata Buzek). Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru…

Francusko-polski Agnus Dei reżyseruje Anne Fontaine (Coco Chanel, Idealne matki). Scenariusz napisali Sabrina B. Karine, Alice Vial, Anne Fontaine i Pascal Bonitzer. Zdjęcia tworzy francuska operatorka Caroline Champetier (Ponette, Holy Motors, Ludzie Boga). Za scenografię odpowiada Joanna Macha (Jack Strong, Drogówka, Córki Dancingu), a za kostiumy Katarzyna Lewińska (W ciemności, W imię…, Body/Ciało). Producentami obrazu są: Mandarin Cinema i Aeroplan Film w koprodukcji z Canal+ Francja, Canal+ Polska, Mars Film, France Television, przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Eurimages. Film dystrybuować będzie Kino Świat. W obsadzie znaleźli się: Lou de Laâge (Oddychaj, Zdarzyło się w Saint-Tropez, Jappeloup), Agata Kulesza (Ida, Róża, Moje córki krowy), Agata Buzek (Rewers, Koliber), Joanna Kulig (Sponsoring, Nieulotne, Disco Polo), Anna Próchniak (Miasto 44), Katarzyna Dąbrowska (Czas honoru), Vincent Macaigne (Kingston Avenue, Spotkałem ją 14 lipca, Świat bez kobiet). Premiera filmu odbędzie się w 2016 roku.

Anne Fontaine

Anne Fontaine to jedna z najważniejszych współczesnych francuskich reżyserek i scenarzystek. Zadebiutowała w 1993 roku filmem Les Histoires d’amour finissent mal… en général, za który otrzymała prestiżową Nagrodę Jeana Vigo. Cztery lata później jej Nettoyage à sec zdobył nagrodę za scenariusz na festiwalu w Wenecji. Po raz kolejny zwróciła uwagę krytyki i publiczności filmami Nathalie… i Dziewczyna z Monaco, które w przewrotny sposób krytykowały mieszczańskie zakłamanie, wyśmiewając się z dwulicowości obyczajowej Francuzów. Wielkim międzynarodowym sukcesem Fontaine była superprodukcja Coco Chanel z Audrey Tautou, opowiadająca losy legendarnej projektantki. W 2013 roku zrealizowała kontrowersyjne Idealne matki z Robin Wright i Naomi Watts. Świetnie czuje się w kinie gatunków, jak również w odważnych obyczajowo dramatach. Jej filmy koncentrują się na świecie kobiet — analizie ich złożonych motywacji, odkrywaniu namiętności, fascynacji i tajemnic. Wybrana filmografia:

Sobota, 24 października 2015 roku, g. 15.00
Kino Centrum CSW w Toruniu — wstęp wolny

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest