X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Turntable Orchestra gra na maxa. Czwartek na Tofifest

Czwartek na Tofifest przebiegał nietypowo. Filmowo tym razem elektryzowała polska premiera dokumentu portretującego wyjątkowy projekt muzyczny „Steve Nash i Turntable Orchestra”.

Steve Nash i Turntable Orchestra to jedno z najciekawszych wydarzeń artystycznych ostatnich lat, jakie miały miejsce w Toruniu. Mistrz świata DJ'ów federacji IDA, torunianin Steve Nash stworzył projekt muzyczny, w którym wspólnie zagrała dziewiątka najlepszych turn-tablistów Polski oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Zjawiskowy koncert w toruńskim Dworze Artusa jest osią pełnometrażowego filmu dokumentalnego Steve Nash i Turntable Orchestra, zainicjowanego przez Krzysztofa Wachowiaka z klubu Enerde. Na Tofifest odbędzie się polska premiera obrazu, spotkanie z twórcami, a potem wielkie DJ'skie afterparty w klubie festiwalowym Enerde.

Duże zainteresowanie towarzyszyło spotkaniu po filmie Nie żartuj, ja też! (No Kidding, me too!) w reż. Naszego jurora, Joey’a Pantoliano, który spotkał się z widzami w Kinie Centrum. Znany z Matrixa i Rodziny Soprano aktor, rozmawiał z ludźmi o depresji. Sam choruje na tę chorobę i jest aktywnym bojownikiem o prawa ludzi ze schorzeniami psychicznymi.

 

Spore zainteresowanie wzbudziła też, przygotowana przez nas, wizyta naszej laureatki specjalnego Złotego Anioła za niepokorność twórczą, Anny Dymnej u toruńskich dzieciaków w szkole specjalnej oraz w Fundacji Brata Alberta.

Ważnym dla tegorocznej edycji pokazem była projekcja Amy Asifa Kapadii. Ważnym, gdyż ten film zainspirował główne pasmo Tofifest’2015 – Zjawiska: Klub 27. Jimi Hendrix nieprzypadkowo widnieje na plakacie 13. edycji Tofifest. Jest on jednym z artystów, umieszczanych w mitycznym „Klubie 27”, który „grupuje” muzyków i artystów zmarłych w 27 roku życia.

Na ekranach Tofifestowych kin wyświetlono trzy filmy konkursu ON AIR: meksykański 600 Miles w eż. Gabriela Ripsteina, kanadyjski Sleeping giant w reż. Andrewa Cividino i wenezuelski Z daleka (Desde Alla), w reż. Lorenzo Vigasa. Film ten zdobył Złotego Lwa w tegorocznej Wenecji.

Dzień zakończyło w Klubie festiwalowym ENERDE Afterparty po premierze dokumentu Steve Nash & Turntable Orchesta.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest