X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Chopin z Los Angeles

Stojąca owacja i dwukrotne bisy. Potem zaś kolejka fanów, która skończyła się dopiero o… 1.30 w nocy! Tak wyglądał koncert Paula Anthony Romero zamykający 13. edycję MFF Tofifest. Na sam koniec brawurowego wykonania swoich kompozycji do gry „Heroes of Might & Magic”, Romero zagrał Chopina, dedykując go polskim fanom.

Koncert Paula A. Romero był wydarzeniem niesamowitym. Amerykański kompozytor, który przyjechał do nas prosto z Los Angeles, dał mistrzowski koncert pianistyczny „Heroes of Might and Magic Piano Sonata” na tofifestowej scenie. Pełna sala i setki zasłuchanych w dźwięki jego fortepianu młodych ludzi. Niewątpliwie było to – mimo że niefilmowe – jedno z największych wydarzeń Tofifest 2015.

Romero już wcześniej zadeklarował, że po koncercie porozmawia z każdym z fanów. Ustawiła się do niego bardzo długa kolejka. Amerykański artysta faktycznie rozmawiał z każdym, dlatego też ta część wieczoru zakończyła się w nocy dnia następnego.

Paul Anthony Romero należy do grona najbardziej utalentowanych i znanych artystów komponujących  muzykę do gier wideo. Najsilniej kojarzony jest z “Heroes of Might and Magic”, kultową wśród graczy serią turowych strategii fantasy. Prace Romero porównuje się często do dzieł muzyki klasycznej co nie powinno dziwić: „Dorastałem wśród muzyki Bacha, Haendla i Scarlattiego” – mówi. Już w wieku 11 lat zadebiutował przed wielką widownią, wykonując przy fortepianie dzieła Mozarta z udziałem Santa Monica Symphony Orchestra. Dwa lata później zadebiutował własnym, autorskim koncertem fortepianowym. Już wtedy kariera muzyka nabrała ogromnego tempa i zaowocowała trasami koncertowymi oraz wydawnictwami płytowymi.

Osoby grające w gry komputerowe po raz pierwszy mogły usłyszeć muzykę Romero w 1995 roku, w grze „Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest” stworzonej dla New World Computing (aktualnie Ubisoft). W kolejnych odsłonach serii, Romero współpracował z wieloma muzykami, ale najbardziej związał się z Robem Kingiem. Wspólnie skomponowali wiele znanych tematów muzycznych z „Heroes”. Romero jest też autorem ścieżek dźwiękowych do filmów, gier, musicali oraz dzieł muzyki operowej.

Koncert zorganizował festiwal Tofifest we współpracy z Gamemusic.pl i Audiowizje Music House.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest