X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Kanadyjsko-afgański film zdobywa nagrodę publiczności Tofifest 2015

Po ostatecznym zliczeniu wszystkich głosów, możemy ogłosić, że kanadyjsko – afgański film Mina Walking w reżyserii Yosefa Baraki, zdobył nagrodę widzów 13 edycji MFF Tofifest. Piękny film o 12-letniej dziewczynce z Kabulu zauroczył publiczność toruńskiego festiwalu.

Tofifest zakończył się w niedzielę, ale dzisiaj skończyliśmy weryfikację wszystkich głosów publiczności. Startująca w konkursie głównym ON AIR, Mina Walking wyprzedziła nieznacznie Karbalę Krzysztofa Łukaszewicza i Bones (Ossos) w reżyserii portugalskiego mistrza Pedro Costy. Afgański reżyser, mieszkający i pracujacy w kanadyjskim Toronto, był gościem Tofifest.

Prezentowany na tegorocznym Berlinale, nominowany do Kryształowego Niedźwiedzia film Yosefa Barakiego to historia 12-letniej Miny, afgańskiej dziewczynki zajmującej się handlem ulicznym. Jako główna żywicielka rodziny musi ona stawić czoło wyzwaniu, jakim jest pogodzenie edukacji z pracą zarobkową. Kanadyjsko-afgańska produkcja została stworzona na bazie inspiracji reżysera spotkaniem z grupą dzieci-handlarzy ulicznych, jakie miało miejsce w Kabulu. Jak mówi sam Baraki, czymś zupełnie fascynującym i niespotykanym w Afganistanie jest kobieta zarabiająca więcej niż mężczyzna (a więc też będąca w stanie pozostać niezależną). Surowe, utrzymane w chłodnej kolorystyce zdjęcia eksponują tragizm przedwczesnego wchodzenia w dorosłość i walkę o przetrwanie w świecie pełnym niesprawiedliwości i ryzyka. Film został nakręcony przez kameralną ekipę filmową liczącą kilka osób. Pojawia się w nim jedynie garstka profesjonalnych aktorów.

Dodajmy, że druga w plebiscycie polska Karbala, wygrała konkurs polski FROM POLAND, zdobywając Złotego Anioła Tofifest. Bones było elementem pasma Forward, prezentującego fascynujących mistrzów kina współczesnego, którego w bohaterem był w tym roku właśnie Pedro Costa.

Spis nagród Tofifest 2015 znajdziecie Państwo TUTAJ

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest