X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Krótkie metraże z Tofifest nominowane do Oscara

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła skróconą listę filmów krotkometrażowych, które zawalczą o Oscara 2016. Wśród 10 tytułów znalazły się aż dwa filmy z tegorocznego konkursu SHORTCUT na Tofifest: palestyński Ave Maria i niemiecki Wszystko będzie w porządku.

Bardzo nas cieszy, że selekcjonerzy Tofifest wybrali z blisko 1900 zgłoszeń naprawdę najlepsze filmy. Trafiły one w znakomite towarzystwo. Do wyścigu oscarowego w kategorii filmu krótkometrażowego stanęły 144 produkcje. Teraz lista zawężona została do 10 tytułów:

"Ave Maria" - reż. Basil Khalil
"Bad Hunter" - reż. Sahim Omar Kalifa
"Bis Gleich" ("Till Then") - reż. Philippe Brenninkmeyer
"Contrapelo" ("Against the Grain") - reż. Gareth Dunnet-Alcocer
"Day One" - reż. Henry Hughes
"Everything Will Be Okay" ("Alles Wird Gut") - reż. Patrick Vollrath
"The Free Man" ("Zi You Ren") - reż. Quah Boon-Lip
"Shok" - reż. Jamie Donoughue
"Stutterer" - reż. Benjamin Cleary
"Winter Light"- reż. Julian Higgins.


Everything will be ok / Alles wird gut
Austria, Niemcy / Austria, Germany 2015, 30'

Rozwiedziony ojciec odbiera swoją ośmioletnią córkę Leę. Wydaje się, że wszystko przebiegnie tak, jak co drugi weekend, gdy widzi się z ojcem, ale po pewnym czasie Lea zaczyna czuć, że coś jest nie tak. Tak rozpoczyna się brzemienna w skutki podróż.

Patrick Vollrath urodził się w 1985 roku i wychowywał w małym miasteczku w środkowych Niemczech. W latach 2005–2008 odbył praktykę z dziedziny filmu i wideo w niemieckiej firmie ARRI Film & TV Services GmbH w Monachium. Swoją zawodową karierę rozpoczął jako montażysta. W 2008 roku rozpoczął studia licencjackie na kierunku reżyseria filmowa w Instytucie Filmowym na wiedeńskiej uczelni Universität für Musik und darstellende Kunst.

Nagrody: MFF w Cannes – Nagroda Small Golden Rail ; FEST New Directors/New Films Silver Lynx (2015)

Ave Maria
Niemcy, Palestyna, Francja, 2015, 14'

Zakonnice z klasztoru Sióstr Miłosierdzia usytuowanego pośród dzikiego krajobrazu na Zachodnim Brzegu Jordanu działają wedle codziennej rutyny, na którą składają się cisza i modlitwa. Ich świat zostaje zakłócony, gdy do drzwi klasztornych puka rodzina żydowskich osadników, która szuka pomocy po tym, jak rozbiła się samochodem o ścianę klasztoru.

Basil Khalil urodził się i wychował w Nazarecie. Magisterskie studia filmowe ukończył na kierunku rozwoju projektów filmowych na Screen Academy Scotland (SAS), a następnie przeniósł się do Londynu, aby pracować przy produkcjach telewizyjnych. Aktualnie pracuje nad scenariuszem do swojej debiutanckiej komedii pełnometrażowej.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest