X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

69. Festiwal Filmowy w Cannes startuje 11 maja

11 maja startuje 69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, największy i najważniejszy na świecie. Zobaczymy nowe filmy Woody Allena, Stevena Spielberga, Pedro Almodovara, Jima Jarmuscha, Kena Loacha, Xaviera Dolana, braci Dardenne i Nicolasa Windinga Refna.

Od ilości fantastycznych nazwisk może zakręcić się w głowie. Festiwal otworzy film "Café Society", nowa produkcja Woody’ego Allena prezentowana poza konkursem. W obrazie Allena występuje m.in. Jesse Eisenberg i Kristen Stewart, a filmowa opowieść przenosi nas do Nowego Jorku lat 30. XX wieku.

Podobnie jak "Cafe Society", poza konkursem swoje najnowsze filmy pokażą Steven Spielberg i Jodie Foster. Spielberg zaprezentuje adaptację powieści Roalda Dahla „BFG: Bardzo Fajny Gigant”, z Markiem Rylancem w roli głównej. Jodie Foster w thrillerze „Money Monster” ("Zakładnik z Wall Street") opowie o telewizyjnym ekspercie finansowym z Wall Street (George Clooney), który zostaje wzięty na zakładnika w trakcie transmisji na żywo.

Wielu czeka na nowe dzieło Pedro Almadóvara. „Julieta” ma być trzymającą w napięciu historią matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Jim Jarmusch zaprezentuje "Paterson", dziejąca się współcześnie w miejscowości Paterson w stanie New Jersey, opowieść o kierowcy autobusu i poecie zarazem.

Dokładne opisy wszystkich filmów konkursowych od Indiewire.com

Bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne pokażę "La fille inconnue" ("Nieznana dziewczyna") o lekarce, starającej się odkryć tożsamość dziewczyny, która zmarła chwilę po tym, jak nie wpuściła jej do gabinetu. Wielki aktor Sean Penn wyreżyserował "The Last Face" z Charlize Theron i Javierem Bardem'em. Theron gra szefową międzynarodowej agencji pomocy działajcej w Afryce, która wraz z napotkanym tam lekarzem (Bardem) podejmuje się trudnej gry by ratować podopiecznych.

Filmy większości z tych rezyserów pokazywaliśmy już na Tofifest, ale jeden "tofifestowy wątek" w konkursie Cannes jest nam bliski. Filipiński reżyser Brillante Mendoza walczący o Złotą Palmę filmem „Ma'Rosa”, znany jest tofifesttowej widowni. Podczas jednego z pierwszych w Polsce przeglądów kina z Filipin prezentowalismy jego film z Isabelle Huppert pt. "Pozdrowienia z raju" ("Captive"), który przyniósł mu spory sukces na świecie. Mendoza nie jest w Cannes nowicjuszem. W 2008 był nominowany do Złotej Palmy za "Serbis", w 2009 zdobył Palmę za najlepszą reżyserię w "Kinatay", a w 2015 Nagrodę jury Ekumenicznego za "Taklub".

Do Złotego Anioła ubiegłorocznego Tofifest nominowany był, pokazywany w Konkursie głownym ON AIR po raz pierwszy w Polsce, debiutancki „Ziemia i cień” („La Tierra Y La Sombra”) Kolumbijczyka Césara Augusto Acevedo. W Cannes widzowie zobaczą jego drugi film – „Los Pasos Del Agua”.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak dokładnie ogłaszano najważniejsze punkty programu Cannes 2016 - polecamy obejrzenie konferencji prasowej.

Dla fanów wysmakowanego kina "pop" radosną wiadomością jest to, że przewodniczącym jury 69. festiwalu w Cannes będzie George Miller. Rok temu stał "po drugiej stronie" kandydując do Złotej Palmy swoim „Mad Maxa: Na drodze gniewu”.

Polaków w konkursie nie ma, tym bardziej zadajemy sobie pytanie, jak to robią Rumuni. Niemal co roku goszczą w konkursach, w 2016 w głownej stawce jest ich aż dwóch: "Sieranevada" w reż. Cristi Puiu (reprezentuje Francję) i "Bacalaureat" w reż. Cristian Mungiu.

Kto wygra? Dowiemy się 22 maja.

 

Oto program głównych sekcji festiwalu:

Konkurs główny

"Toni Erdman", reż. Maren Ade

"Julieta", reż. Pedro Almodovar

"Personal Shopper", reż. by Olivier Assayas

"American Honey", reż. Andrea Arnold

"The Unknown Girl", reż. Jean-Pierre Dardenne i Luc Dardenne

"It's Only the End of the World", reż. by Xavier Dolan

"Slack Bay", reż. Bruno Dumont

"Paterson", reż. Jim Jarmusch

"Rester Vertical", reż. Alain Guiraudie

"Aquarius", reż. Kleber Mendonca Filho

"From the Land of the Moon", reż. Nicole Garcia

"I, Daniel Blake", reż. Ken Loach

"Ma'Rosa", reż. Brillante Mendoza

"Bacalaureat", reż. Cristian Mungiu

"Loving", reż. Jeff Nichols

"Agassi", reż. Park Chan-Wook

"The Last Face", reż. Sean Penn

"Sieranevada", reż. Cristi Puiu

"Elle", reż. Paul Verhoeven

"The Neon Demon", reż. Nicolas Winding Refn

 

Un Certain Regard

"Varoonegi", reż. Behnam Behzadi

"Apprentice", reż. Boo Junking

"Voir du Pays", reż. Delphine Coulin i Muriel Coulin

"La Danseuse", reż. Stephanie di Giusto

"Clash", reż. Mohamed Diab

"La Tortue Rouge", reż. Michael Dubok de Wit

"Fuchi Bi Tatsu", reż. Fukada Koji

"Omar Shakhsiya", reż. Maha Haj

"Me’Ever Laharim Vehagvaot", reż. Eran Kolirin

"After The Storm", reż. Kore-Eda Hirokazu

"Hymyileva Mies", reż. Juho Kuosmanen

"La Large Noche de Francisco Sanctis", reż. Francisco Marquez and Andrea Testa

"Caini", reż. Bogdan Mirica

"Pericle Il Nero", reż. Stefano Mordini

"Captain Fantastic", reż. Matt Ross

"The Transfiguration", reż. Michael O'Shea

"Uchenik", reż. Kirill Serebrennikov

 

Poza konkursem

"BFG: Bardzo Fajny Gigant", reż. Steven Spielberg

"Goksung", reż. Na Hong-Jin

"Money Monster", reż. Jodie Foster

"The Nice Guys", reż. Shane Black

 

Pokazy specjalne

'L'ultima Spiaggia", reż. Thanos Anastopoulous and Davide del Degan

"A Chad Tragedy", reż. Mahamat-Saleh Haroun

"The Death of Louis XIV", reż. Albert Serra

"Le Cancre", reż. Paul Vecchiali

 

Pokazy o północy

"Gimme Danger", reż. Jim Jarmusch

"The Train to Busan", reż. Yeon Sang-Ho


W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest