X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Twórca MOJEJ LEWEJ STOPY kręci film o tajemniczym morderstwie żony producenta filmów Felliniego

Jim Sheridan przygotowuje film dokumentalny o tajemnicy morderstwa Sophie Toscan du Plantier. Do dziś nie wiadomo kto zamordował żonę francuskiego producentka filmowego Daniela Toscan du Plantier, chociaż główny podejrzany był już dwukrotnie aresztowany i wypuszczany.


Dokument, zlecony został twórcy "Mojej lewej stopy"  przez TV3 i BBC. Film Sheridana ma zderzyć stanowiska rodziny zamordowanej kobiety i dziennikarza Iana Bailey'a, oskarżanego o tą zbrodnię.

Tajemniczy mord przed Wigilią

Sophie Toscan du Plantier (ur. 1957) w przededniu Wigilii Bożego Narodzenia 1996 roku, została znaleziona pobita na śmierć w pobliżu jej domku letniskowego w Toormore, Schull w hrabstwie Cork.

Głowa producentki został rozbita kawałem skały lub toporem. Na ciele doliczono się 40 ran. Z powodu świąt nie można było długo znaleźć patologa, który zbadałby ofiarę na miejscu. Do dziś jej śmierć pozostaje niewyjaśniona. 

Walkę o ujawnienie zabójcy podjął mąż Sophie, Daniel Toscan du Plantier. Zmarły w 2003 roku producent "Miasta kobiet" Frederico Felliniego i "Korczaka" Andrzeja Wajdy oraz CEO Unifrance, nie zdołał wyjaśnić zagadki za swego życia.

Zabił - nie zabił?

Policja podejrzewała o tę zbrodnię dziennikarza Iana Bailey'a, który był dwukrotnie aresztowany w związku z morderstwem. Jednak nie nie został oskarżony i zawsze stał na stanowisku, że jest niewinny.

Dziennikarz konsekwentnie twierdzi, że policjanci próbowali go wrobić w morderstwo. Pozwał nawet w ubiegłym roku irlandzki wymiar sprawiedliwości za niesłuszne aresztowanie, ale przegrał.

Sheridan i zagadka

Czy film Sheridana rozwiąże zagadkę? Pewnie nie, ale wygląda na to, że mord na Sophie pozostanie tajemnicą na wieki. Jim Sheridan, laureat specjalnego Złotego Anioła Tofifest, obecnie jest zaangażowany także w nowy projekt fabularny, także zagadkowy.

Chodzi o film wg nagradzanej powieści Sebastiana Barry „The Secret Scripture”. To tajemnicza historia Roseanne McNulty, 100-letniej pensjonariuszki ośrodka dla psychicznie chorych i jej dziennika, w którym ujawnia prawdziwe przyczyny uwięzienia w tej lecznicy. Głowną postać ma zagrać Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”).

16 nominacji do Oscara

Jim Sheridan to kluczowa postać we współczesnej historii kina Irlandii i jeden z najważniejszych twórców kina światowego. Jego filmy zdobyły 16 nominacji do Oscara, z których 6 otrzymał sam reżyser. Jest też laureatem Independent Spirit Award, nagród Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia Berlinale.

Można zaryzykować stwierdzenie, że jego kino zrobiło więcej dla zrozumienia ducha Zielonej Wyspy i konfliktu drążącego Irlandię Północną, niż wszystkie działania polityków razem wzięte. To Sheridan „odkrył” też fenomen Daniela Day-Lewisa, który dzięki roli w „Mojej lewej stopie” został laureatem Oscara.

W 2011 Jim Sheridan roku odwiedził Polskę, by na festiwalu Tofifest uroczyście otworzyć swoją pierwszą retrospektywę. Toruński festiwal uhonorował też reżysera specjalną nagrodą Złotego Anioła za Odwagę i Niepokorność Twórczą. Torunski festiwal zorganizował też pierwszą retrospektywę reżysera w polskich kinach.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest