X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Kino Jima Sheridana rusza w Polskę!

Wreszcie, wreszcie, wreszcie! Pierwsza retrospektywa reżysera, który „stworzył” Daniela Day-Lewisa i opowiedział światu o Ulsterze i wojnie IRA z Wielką Brytanią. Dzięki Tofifestowi Jim Sheridan ma swoją retrospektywę w polskich kinach!

Poruszające „W imię ojca” czy oskarowa „Moja lewa stopa”. Każdy kinoman zna te filmy i ich reżysera Jima Sheridana. Od 7 września w podróż po polskich kinach studyjnych rusza retrospektywa filmów irlandzkiego Mistrza przygotowana przez ekipę festiwalu Tofifest i Irlandzki Instytut Filmowy.

Retrospektywa rozpocznie się w Kinie Centrum w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Potem odwiedzi Kino Charlie (Łódź), Kino pod Baranami (Kraków), Kino Zamku Książąt Pomorskich (Szczecin), Gdańskie Centrum Filmowe (Gdańsk), Kino Światowid (Katowice) i Kino LAB w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski. W programie retrospektywy oskarowy debiut Sheridana „Moja lewa stopa”, epopeja „Pole”, dramat „W imię ojca” oraz autobiograficzna „Nasza Ameryka”. Pojawią się też dwa filmy inspirowane i produkowane przez Sheridana: „Spirala przemocy” w reżyserii Terry’ego George’a i „Krwawa niedziela” w reżyserii Paula Greengrassa.

Jim Sheridan to kluczowa postać we współczesnej historii kina Irlandii i jeden z najważniejszych twórców kina światowego. Jego filmy zdobyły 16 nominacji do Oscara, z których 6 otrzymał sam reżyser. Jest też laureatem Independent Spirit Award, nagród Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia Berlinale. Można zaryzykować stwierdzenie, że jego kino zrobiło więcej dla zrozumienia ducha Zielonej Wyspy i konfliktu drążącego Irlandię Północną, niż wszystkie działania polityków razem wzięte. To Sheridan „odkrył” też fenomen Daniela Day-Lewisa, który dzięki roli w „Mojej lewej stopie” został laureatem Oscara. W 2011 Jim Sheridan roku odwiedził Polskę, by na festiwalu Tofifest uroczyście otworzyć swoją pierwszą retrospektywę. Toruński festiwal uhonorował też reżysera specjalną nagrodą Złotego Anioła za Odwagę i Niepokorność Twórczą. Wtedy też zapadła decyzja, by za zgodą reżysera zorganizować jego ogólnopolską retrospektywę.

„Moja lewa stopa” w reżyserii Jima Sheridana

Urodzony w 1949 roku w Dublinie Sheridan zaczynał od działań teatralnych. W kinie zadebiutował „Moją lewą stopą” w 1989. Szybko zaczął być postrzegany jako odrodziciel kina irlandzkiego. Potwierdziło to „Pole” (1990) z monumentalną, nominowaną do Oscara rolą Richarda Harrisa i „W imię ojca” (1993) ze znakomitą kreacją Day-Lewisa. Ten film otworzył niezwykle ważny dla twórczości Sheridana wątek analizujący konflikt katolicko-protestancki w Ulsterze oraz rolę jaką grała w nim IRA. Z tym tematem zmierzył się też w „Some mother’s son” (współreżyseria Terry George), „Bokserze” (1997) oraz jako producent głośnej „Krwawej niedzieli” w reżyserii Paula Greengrassa (2002). Przenosiny i osiedlenie w USA stały się dla Sheridana inspiracją dla stworzenia niezwykle osobistego filmu „Nasza Ameryka” (2003) o irlandzkich imigrantach żyjących nielegalnie w Stanach. Amerykańska ścieżka zawiodła Sheridana do współpracy z największymi gwiazdami. W 2005 stworzył biografię jednego z najsłynniejszych raperów świata 50 Centa „Get Rich or Die Tryin: The Story of 50 Cent”, a w 2009 powstali „Bracia” z Toby’m Maguire, Natalie Portman i Jakem Gyllenhallem. Ostatnim filmem Sheridana jest thiller „Dream House” z Rachel Weisz i Danielem Craigiem. Obecnie reżyser pracuje nad trzema projektami: irlandzkim „Sheriff Street”, amerykańskim „Old Stoneface” oraz chińsko-amerykańską fabułą złożoną z krótkometrażowych etiud wielkich reżyserów „Shanghai, I Love You”.

Tegoroczna, 10. edycja MFF Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 20-26 października.

Retrospektywa Jima Sheridana

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest