X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Złota Palma w Cannes dla Kena Loacha. Zaskoczenie? A dlaczego!

W niedzielę, 22 maja dobiegł końca 69. Festiwal Filmowy w Cannes. Jury pod przewodnictwem George’a Millera postanowiło w tym roku przyznać Złotą Palmę filmowi „Ja, Daniel Blake” w reżyserii Brytyjczyka Kena Loacha. Werdykt powszechnie uznano za jedno z największych zaskoczeń ostatnich lat.

Nic nie zapowiadało, że Złota Palma trafi do Brytyjczyka za dość chłodno przyjęty film. Portal tvn24.pl pisał: "Jak to się stało i dlaczego pominięto filmy, co podkreślali wszyscy, zdecydowanie lepsze: przede wszystkim niemiecki komediodramat "Toni Erdmann" Maren Ade i wspaniałą opowieść Jima Jarmuscha "Paterson"?. No i co odpowiedział szef Jury?

Twórca "Mad Maxa" gasi media

Chociaż dziennikarze mieli setki pytań, szef Jury George Miller "zgasił ich" krótko i konkretnie. Twórca "Mad Maxów" oznajmił, że nie widzi potrzeby szczegółowego uzasadniania decyzji jury. I tyle.

Czapki z głow przed Mistrzem Kenem

Nie wszyscy krytycy byli rozczarowani, w końcu Ken Loach to nie jakiś nieznany debiutant, ale posiadacz Złotej Palmy 2006 za "Wiatr buszujący w jęczmieniu".

5 najlepszych filmów Kena Loacha - subiektywny ranking

Gazeta Wyborcza wyraźnie cieszyła się z sukcesu Loacha: "czuły film o biednych ludziach poniżanych w urzędach, które powinny im pomagać. Nakręcony bez litości i bez nienawiści. Czapki z głów przed mistrzem kina społecznego Kenem Loachem!". Sam reżyser także nie ukrywał swoich uczuć.

Skromny facet z tego Loacha

Brytyjski filmowiec powiedział: "Jest to dla mnie kompletna niespodzianka. Publiczność, kiedy pokazaliśmy jej film była dla nas życzliwa, ale jesteśmy bardzo zaskoczeni tym werdyktem". (tvn24.pl)

Przy odbieraniu nagrody, sędziwy mistrz kina przypomniał, iż jego film to prędzej owoc osobistego sprzeciwu niż dzieło artystyczne. Nie mozemy się z tym zgodzić, bo filmy Loacha są dziełami sztuki w każdym calu. Ale w tym krzyku zapomnieliśmy najważniejszego. O czym jest ten film?!

O czym opowiedział Ken Loach?

Fabuła zwycięskiego filmu to opowieść dość typowa dla całej twórczości 79 - letniego Loacha. Główny bohater - owdowiały stolarz Daniel Blake, po śmierci żony i po zawale stara się o zasiłek. Dostaje się w biurokratyczne tryby, którym nie chce się podporządkować.

W urzędzie spotyka samotną matkę z dziećmi, która krytykuje urzędniczkę, za co zostaje stamtąd wyrzucona. Blake staje w jej obronie i odkrywa, że kobieta głoduje z braku pracy. Osamotniony znajduje cel w pomaganiu jej, choć sam popada w wielkie tarapaty. 

Ken Loach to weteran canneńskiego festiwalu. W 2006 roku zdobył Złotą Palmę za „Wiatr buszujący w jęczmieniu”. Brytyjski reżyser ma również na koncie Nagrody Jury, Nagrody Jury Ekumenicznego oraz Nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI).
"Ja, Daniel Blake" trafi do polskich kin jesienią 2016

Noc kontrowersji na Lazurowym Wybrzeżu

Generalnie krytycy głośno zauważali, że prócz nagrody za scenariusz dla Asghara Farhadiego ("Forushande") oraz za reżyserię dla Cristiana Mungiu ("Bacalaureat"), wszystkie tegoroczne decyzje Jury są mocno dyskusyjne.

Najwięcej oburzenia wzbudziło Grand Prix dla Xaviera Dolana za film "Juste la fin du Monde" ("To tylko koniec świata" / It's Only the End of the World) oraz nagroda za reżyserię dla Olivier Assayas za wyśmiany podczas pokazu "Personal Shopper"

Łaska jury nieznanymi drogami chadza...70. festiwal w Cannes za rok w maju!

 

Lista nagród

KONKURS GŁÓWNY

Złota Palma: "Ja, Daniel Blake", reż: Ken Loach

Grand Prix: Xavier Dolan - "Juste la fin du Monde"

Nagroda Jury: "American Honey", reż. Andrea Arnold

Najlepszy Aktor: Shahab Hosseini - "Forushande"

Najlepsza Aktorka: Jaclyn Jose - "Ma’Rosa"

Najlepsza Reżyseria: ex aequo: Cristian Mungiu - "Bacalaureat" ("Graduation") i Olivier Assayas "Personal Shopper"

Najlepszy Scenariusz: Asghar Farhadi - "Forushande"

Nagroda Camera D'or: "Divines", reż. Houda Benyamina


UN CERTAIN REGARD

Najlepszy film: "The Happiest Day in the Life of Olli Mäki", reż. Juho Kuosmanen

Nagroda jury: "Harmonium" ("Fuchi ni Tatsu"), reż. Koji Fukada

Najlepszy reżyser: Matt Ross - "Captain Fantastic"

Najlepszy scenariusz: Delphine Coulin, Muriel Coulin - "The Stopover" ("Voir du Pays")

Nagroda specjalna jury: "The Red Turtle" ("La Tortue Rouge"), reż. Michael Dudok de Wit

 

KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Złota Palma: "Timecode", reż: Juanjo Gimenez

Wyróżnienie: "The Girl Who Danced With The Devil", reż. Joao Paulo Miranda Maria


Nagroda FIPRESCI
: "Toni Erdmann"

 

fot. Ken Loach w Cannes ze Złotą Palmą za film Ja, Daniel Blake (Thibault Camus / AP)

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest