X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Debiut reżyserski Agaty Trzebuchowskiej na Tofifest

Dotychczas znaliśmy ją z tytułowej roli w oscarowej „Idzie”. Jako aktorka odwiedziła nas dwa lata temu. W tym roku Agata Trzebuchowska przyjeżdża na Tofifest ze swoim debiutem krótkometrażowym „Skwar”, który wystartuje w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym Shortcut.

„Nieznośny upał. Młody chłopak wyświadcza koledze nietypową przysługę — podając się za niego, odwiedza jego cierpiącą na demencję babcię. Kobieta zabiera go na spacer do miejsca, które ewokuje dawne wspomnienia i skrywa największą tajemnicę jej życia”. To krótki opis treści filmu „Skwar”. Agata Trzebuchowska wyreżyserowała go i scenariusz napisała wspólnie z Mateuszem Pacewiczem.

To spore zaskoczenie dla kinomanów. W dziesiątkach wywiadów po sukcesie „Idy”, Agata podkreślała bowiem, że nie interesuje jej przemysł filmowy. Chociażby podczas spotkania na Tofifest w 2014 roku, gdzie zapytana o kontynuację kariery stwierdziła, że „wcale o tym nie myśli i nie zamierza kontynuować kariery aktorskiej, chodź jak przyznaje było to dla niej wspaniałym doświadczeniem”.

Producentem shorta Trzebuchowskiej jest firma Solopan. Ta stworzona przez Jacka Szumlasa firma dystrybucyjna, była pierwszym niezależnym dystrybutorem filmowym w dawnym bloku wschodnim. Od powstania w 1990 roku wprowadziła na polski rynek filmy najwybitniejszych reżyserów świata. Solopan był też dystrybutorem „Idy”.

W filmie występują Anna Milewska (Seriale „Dom”, „Złotopolscy”, „07 zgłoś się”), Antoni Mitraszewski i Bruno Jasieński (serial „Na dobre i na złe”). Za obraz odpowiadała Zuzanna Kernbach, autorka zdjęć do nagrodzonych studenckim Oscarem „Lokatorek” Klary Kochańskiej (ten film także startuje w konkursie Shortcut), nagrodzona także na San Geo Verona Video Film Festival.

Współreżyser i współscenarzysta, Mateusz Pacewicz, z powodzeniem zaczyna drogę filmową. Podczas prestiżowego konkursu Script Pro otrzymał Drugą Nagrodę ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, za scenariusz „Boże ciało”, przedstawiający historię zwolnionego warunkowo z poprawczaka 20-latka, udającego księdza w małej miejscowości.

Wiemy, że Agata pracuje też nad owianym tajemnicą projektem pełnometrażowym o roboczej nazwie „Bela”. Trzymamy kciuki!

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest