X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Kulesza i Trzebuchowska, Węgrzy i Bułgarzy

Niedziela na Tofifest 2014 upłynęła pod znakiem pierwszych pokazów konkursowych On Air. Mogliśmy obejrzeć etiopsko-amerykański Difret w reżyserii Zeresenay Berhane Mehariego opowiadający o walce z przemocą wobec etiopskich dziewcząt. Film, co ciekawe, był współprodukowany przez Angelinę Jolie. Drugi obraz konkursowy to polska premiera filmu Droga Krzyżowa (Kreuzweg) w reżyserii Dietricha Brüggemanna z Niemiec. Obrazu pokazującego, do czego może prowadzić fanatycznie wyznawany katolicyzm.

Po pokazie specjalnym filmu Ida odbyło się spotkanie z odtwórczyniami głównych ról — Agatą Kuleszą i Agatą Trzebuchowską. Aktorki były bardzo bezpośrednie, wspaniale wchodziły w kontakt z widzami. Mówiono zarówno o kontekstach historycznych filmu (stosunki polsko-żydowskie), jak i całej filmowej kuchni, jaka doprowadziła do powstania tego arcydzieła. Wiele pytań dotyczyło także współpracy na planie doświadczonej aktorki — Agaty Kuleszy, z amatorką-debiutantką Agatą Trzebuchowską.

Widzowie spotkali się też z organizatorami partnerskiego węgierskiego festiwalu Mediawave — Violettą Vajdą i György Durstem. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się między innymi o bardzo złej sytuacji, jaka panuje na Węgrzech dla kina autorskiego i ambitnego. Po pokazach Shortcut mieliśmy z kolei okazję spotkać się z młodą, bułgarską reżyserką Aną Kitanovą — autorką filmu The Lighthouse Woman (Jenata ot fara). Opowiada on o Eddiem, który dowiaduje się, że jest adoptowanym dzieckiem. Wtedy zaczyna badać okoliczności tajemniczej śmierci swojej matki, która popełniła samobójstwo, skacząc ze szczytu latarni morskiej. Eddie nabiera podejrzeń, że matka została w rzeczywistości zamordowana.

Po filmie Jaskółka (The Caged Swallow) z konkursu From Poland odbyło się spotkanie z jego reżyserem, Bartoszem Warwasem. Debiut młodego Polaka to film wstrząsający, poruszający trudne tematy przemocy seksualnej w rodzinie i jej dalekosiężnych skutków. Reżyser w czasie spotkania odrzucał też zarzuty, że jego obraz to głos przeciwko religii, ale także nie apoteoza religijności, jak uznali co odważniejsi widzowie.

W Kinie Centrum CSW odbyły się pokazy dokumentu Ukraina. Narodziny narodu (Ukraine. The Birth of a Nation) w reżyserii Jerzego Hoffmana. Prezentacja tego monumentalnego opracowania filmowego o historii naszych sąsiadów jest jednym z najważniejszych powodów wizyty Hoffmana na Tofifest. Mistrz wczoraj odebrał też specjalnego Złotego Anioła za całokształt twórczości.

W kinie Domu Muz odbył się pokaz projektu Filmy z serca Polski (Films from the heart of Poland), prezentującego najlepsze produkcje kujawsko-pomorskie XXI wieku.

Polecamy w poniedziałek, 20.10.2014

Z filmów polecamy szczególnie:

Uwaga! Na koniec dnia dla fanów poezji Filmowy Slam Poetycki Tofifest o g. 20.30 w „Od Nowie”.

Polecamy we wtorek, 21.10.2014

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest