X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Wyspa kukurydzy

Simindis Kundzuli · reż. George Ovashvili
Gruzja, Niemcy, Francja, Czechy 2014, 100’

Pokazy

21.10, 18:45 · Kino Centrum

Rzeka Inguri stanowi naturalną granicę oddzielająca Gruzję od Abchazji. W czasie wiosennych roztopów na środku rzeki utworzyła się mała wyspa, jakby stworzona do uprawy kukurydzy. Wierzy w to w każdym razie stary chłop, które ogorzała od słońca twarz jest odbiciem krajobrazu, który przemierza już od dziesiątek lat.

W swoim najnowszych, długo oczekiwanym filmie gruziński reżyser odnajduje w starcu cichego towarzysza, który wykonuje swoją pracę w ciszy i z niemal rytualnym namaszczeniem. George Ovashvili porusza się wokół swoich tematów z płynnością, pozwalając, aby Elemer Ragalyi dokonywał prawdziwych cudów ze swoją kamerą. Reżyser konstruuje bardzo przejrzysty dramat o więzi człowieka z naturą, zdradzając jednocześnie doskonale wyrobione oko do malowniczych pejzaży oraz obywając się praktycznie bez żadnych linii dialogowych. W tym filmowym dramacie udało się wyrazić symboliczną bezczasowość, dzięki uchwyceniu okiem kamery codziennego trudu głównych bohaterów oraz zastosowaniu minimalnej interakcji w zupełnie nowatorski sposób.

Reżyser:George Ovashvili
Scenariusz:Nugzar Shataidze, George Ovashvili, Roelof Jan Minneboo
Muzyka:Josef Bardanashvili
Zdjęcia:Elemer Ragalyi
Montaż:Sun-Min Kim
Obsada:Ilyas Salman, Mariam Buturishvili, Irakli Samushia, Tamer Levent
Produkcja:Guillaume de Seille, Eike Goreczka, George Ovashvili, Nino Devdariani, Sain Gabdullin
Dystrybucja:Trigon-film
Nagrody:MFF w Karlowych Warach / IFF in Karlovy Vary – Kryształowy Globus: Najlepszy Film, Nagroda Jury Ekumenicznego / Crystal Globe: Best Film, Award of the Ecumenical Jury (2014)

George Ovashvili urodził się w 1963 r. w Mcchecie. Studiował na Gruzińskim Instytucie Teatru i Kinematografii (1996 r.) oraz w filii New York Film Academy w Hollywood (2006 r.). Zajmuje się zarówno filmami dokumentalnymi, jak i fabularnymi, których sam jest niejednokrotnie producentem. Jest autorem kilku znakomitych filmów krótkometrażowych, np. Eye Level, który zdobył nagrody na festiwalach w Berlinie i w Odense w 2005 r. W 2008 r. nakręcił swój pełnometrażowy debiut Drugi brzeg, który zebrał łącznie około pięćdziesięciu nagród.

Filmografia:

  • 2014 – Corn Island / Simindis Kundzuli
  • 2008 – Drugi brzeg

Program 2014

Google Translate