X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Turysta

Force Majeure · reż. Ruben Östlund
Szwecja, Dania, Francja, Norwegia 2014, 118’
Polska premiera

Pokazy

21.10, 15:15 · Od Nowa – nowa scena

Tomas i Ebba jadą z dziećmi w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Zmienia ona wakacyjny wypoczynek w próbę ich małżeństwa. Tomas i Ebba za wszelką cenę starają się ocalić łączące ich więzy. Najpierw jednak muszą przemyśleć, czym tak naprawdę jest rola męża, żony i rodzica. Uruchamia to szereg tragikomicznych zdarzeń, a także podobne wątpliwości u poznanej pary znajomych. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować łączący ich związek?

Reżyser:Ruben Östlund
Scenariusz:Ruben Östlund
Muzyka:Ola Fløttum
Zdjęcia:Fredrik Wenzel, Fred Arne Wergeland
Montaż:Jacob Secher Schulsinger
Obsada:Johannes Kuhnke, Clara Wettergren, Vincent Wettergren, Brady Corbet, Kristofer Hivju, Lisa Loven Kongsli
Produkcja:Erik Hemmendorff, Marie Kjellson
Dystrybucja:Against Gravity
Nagrody:MFF w Cannes / Cannes IFF – Nagroda Krytyki Un Certain Regard / Un Certain Regard prize (2014); Szwedzki kandydat do Oscarów w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny / Swedish candidate for Academy Awards in the Best Foreign Language Film category (2015)

Ruben Östlund — ur. 13 kwietnia 1974 roku. Jest szwedzkim reżyserem filmowym. Karierę filmowca rozpoczął w 1990 roku od kręcenia filmów narciarskich. Następnie zdał do szkoły filmowej w Göteborgu, którą ukończył w 2001 roku. Ma na swoim koncie zarówno filmy fabularne, jak i krótkie metraże, w tym Incydent w banku, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film krótkometrażowy na Berlinale w 2010 roku. Razem z producentem Erikiem Hemmendorffem jest współtwórcą firmy producenckiej Plattform Produktion, która produkuje jego filmy.

Filmografia:

  • 2014 – Turysta / Tourist
  • 2011 – Gra / Play

Program 2014

Google Translate